Nofertiti. – másképpen, Nofretete, jelentése, „a szépség megérkezett”, teljes nevén Nofernoferuaton. – Megérkeznénk mi is Őhozzá, de ez nem lesz egyszerű.
Az első lehetséges helyszín Ahet-Aton, az Aton hitet bevezető Ehnaton fáraó által építtetett uj főváros, ma a tartomány zászlaját díszíti Nofertiti szépséges mellszobor-képe, de egyéb nyoma nincs.
Letudhatjuk viszont, férjét, Ehnatont, aki vallás-változtatása előtt IV. Amenhotep néven lépett trónra, neje első unokatestvére, társuralkodó és királyi hitves is egyben. Mai ismertségét elhomályosítja felesége, a felséges Nofertiti Királynő szépsége, pedig a fáraó élettörténete legalább annyira érdekes, mint a királyné …Írják, hogy Nofertiti talán lánya is volt egyben, ami fáraói körökben, nem volt lehetetlen, de azért nem biztos…
A Királynő, aki elvileg a leendő Tutanhamon anyja, – miközben tudjuk, hogy csak lányai születtek,- nem egyszerű történet, ez esetben, csak az apa a biztos… A Fáraó gyermeke, Tutanhamon az, aki majd tizenkilenc évesen meghal, sírját Howard Carter ássa ki, épségben, arany sírszekrény, halotti maszk, stb., jön a Fáraó átka, ami azidőben nem a mai utazók által el-el kapott hasmenést jelenti, hanem rejtélyes haláleseteket, melyekkel a fáraó bosszulja meg sírkamrájának feltörését. Ennek népes irodalma szakmaitól a ponyváig, igény szerint….Kis gonoszsággal,: a fáraók sorában elfoglalt előkelő helyét, az érintetlenül talált sírjának köszönheti, hisz fiatalon halt meg. – Carter szerencséje pedig, hogy a sírépítő munkások falujának romjai alatt kezdett el ásni.
Hogy könnyebben elhelyezzük Őt az idősorban, emlékezzetek az előző királynőre, Hatsepszutra, Kr.e. 1479-1458, ő, a XVIII.dinasztia ötödik fáraója, az itteni férj, ugyanebben a dinasztiában a tizedik fáraó, Kr.e.1353-1334 között.
Igérem, hogy többé egyetlenegy dátumot sem írok
Nofertitinek,_- aki mai szemmel is igen szép lehetett, hat leánygyermeke születik, – a szobrász először reliefet, fali-domborművet készített, profilból gipszlenyomattal, – a modell csak egyszer volt hajlandó erre, a másik arcélt már a szobrász szoborta, de a nyak és a váll is eredeti… Lesz róla kép, a hozzászólások-ra katt, ahogy szoktuk…
Sírja, nagy valószinűséggel fia sírjának egyik kamrájában található, így eljutunk a fiú,Tutanhamon Királyok völgye-beli sírjához. A sír régészeti szenzáció, mert a 20. századig szinte az egyetlen érintetlenül fennmaradt fáraósír. A sírba az ókorban betörtek ugyan, mégis a benne elhelyezett tárgyak nagy része megmaradt, köztük a fáraó szarkofágja is, benne a múmiával. A sírt 1922. november 4-én a brit Howard Carter találta meg több évnyi kutatás után. A felfedezésnek köszönhetően az addig szinte ismeretlen fáraó Egyiptom egyik leghíresebb történelmi személyévé vált.
A Tutanhamon sír titkos, elfalazott oldalkamrájában talált, és mai napig nem azonosított két múmia közül az egyik lehet a Királynőé. A régészek bizonytalansága az egyetlen biztos, hisz a királysírokat, a papok „biztonsági brigádja” időnként tovább költöztette, hogy megmentse őket a sírrablóktól…
Eddig tehát, semmi biztosat nem találtunk, mehetünk tovább, legalább a szobor után.
Kairó, Régészeti múzeum – ill. az új, Nagy Egyiptomi múzeum. Tutanhamon persze elsőre megvan arany sírkamra, halotti aranymaszk, de Nofertiti, sehol. Illetve a sok, eredetiről készített lenyomat egyike.
Következik Berlin, a Spree folyón lévő Monbijou sziget, az arra járók kedves emléke a „Pergamon múzeum” görög emlék, de mi ezerötszáz évvel régebbit keresünk, a Neues Múzeumban, végre, megvan az eredeti.
1912-ben egy német régészcsoport találja meg a kőlerakódásokkal borított, erősen szennyezett mellszobrot, és a többi törmelékes, „talált tárggyal” együtt Berlinbe viszik. 1923-ig tisztítják, majd kiállítják, nagy valószinűséggel a világ legszebb mellszobrát. Kairó ugyan többször visszakéri a németektől, de ők, a sérülékeny műtárgy szállításának kockázatait, sajnálattal, nem vállalják, – máig sem…
Kellemes nyári olvasmány Hegedüs Géza : Az írnok és a Fáraó c.könyve nálam szebben és jobban ír erről az Aton-hitre térő fáraóról és Nofertitiről is. Fenn van a neten is, nem vastag könyv.. )) Az írnok szobra pedig, a párizsi Louvre egyiptomi tárlatán megnézhető. – Úgy tünik, Nofertiti jól megutaztatott bennünket…
Elnézést kérek minden kedves olvasótól, – aki idáig eljutott, tízszerennyit kellett volna írnom, Prous, Ceram, meg Áj például, az átokba belehaltakról is vannak jó történetek,- de félek, túl meleg lenne hozzá.