A mese terápia

A mese terápia

A mesék ősidők óta hozzátartoznak az emberiséghez. Az íráskészség hiánya miatt először csak szájhagyomány útján terjedtek. Később írott formában is rögzítették őket, A mesék szerepe kezdetben több volt egyszerű szórakoztatásnál: tanulságok, erkölcsi normák és kulturális hagyományok átadását szolgálták. A 20. században a pszichológiában is elterjedt és lehetőséget adott arra is, hogy terápiás folyamatok szerves részévé váljon. Ma már az egyik elterjedtebb módszerré vált, különösen a gyermekek terén, de vajon mitől vált ennyire sikeressé és miért terjedt el ennyire a köztudatban?

A gyermekek a mese során a fantáziájuknak köszönhetően újra és újra átéli egy adott karakter szerepét. A gyerekek a mesékkel a saját maguk problémáját is képesek azonosítani és a mesékkel legyőzni azt, a mesét újra meghallgatva sokkal őszintébben kezdenek beszélni magukról és az őket körülvevő nehézségekről. A mese terápia ilyen formában képes a legmélyebb érzelmeket is felszínre hozni, és segíteni az önkifejezésben.

Tudtad, hogy egy egyszerű mesemondás hatékonyabb lehet egy gyermek szorongásának csökkentésében, mint bizonyos gyógyszeres kezelések? A mese terápia nem csupán kreatív időtöltés: olyan pszichológiai eszköz, amely a tudatalattira hatva segíthet a traumák feldolgozásában. Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a mesék univerzális szimbólumai képesek meggyógyítani a sérült lelket. Vajon mitől ilyen különleges ez a módszer?

Bruno Bettelheim, a híres gyermekpszichológus, éveken át tanulmányozta a mesék pszichológiai jelentőségét. Szerinte a mesék szimbolikája kulcsszerepet játszik a gyermekek lelki fejlődésében, hiszen a konfliktusokat és félelmeket biztonságos, elképzelt térben dolgozhatják fel. Az általa írt A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek című könyv alapművé vált a meseterápia területén.

A mese terápia egyre nagyobb népszerűségnek örvend a pszichológia világában. Az esszé célja, hogy bemutassa, miként segít a mese terápia a traumák feldolgozásában, az önismeret fejlesztésében és az érzelmi egyensúly megteremtésében. Különös figyelmet fordítok arra, hogy feltárjam a módszer gyakorlati alkalmazását és hatásmechanizmusát. Hogyan válhat a mese terápiává, és miként segíthet a legkülönfélébb érzelmi problémák leküzdésében?

Források

  • Bettelheim, B. (1976). A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek.
  • Cohen, D. (2001). The Development of Play. London: Routledge.
  • Gömöri, M. (2009). A meseterápia alapjai. Budapest: Kulcslyuk Kiadó.
  • Von Franz, M.-L. (1996). The Interpretation of Fairy Tales. Boston: Shambhala.

 Kövecses Sára

“A mese terápia” bejegyzéshez 1 hozzászólás

  1. Kedves Sára, örömmel olvastam írásodat.
    Maga a könyves környezet sokat segít, de még jobban, ha a szülők minden este mesélnek könyvből gyermekeiknek.
    Fejleszti a gyermeki fantáziát, szókincset, világról kialakított képet, önismeretet, mindent, ami egy kisgyermek fejlődésében nagyon fontos.
    Felnőttként is, ha valami igazat, őszintét szeretnék olvasni, újra és újra olvasom pl. Bálint Ágnes könyveit.
    Barátsággal:
    Pilla

Szólj hozzá!