Kossuth Zsuzsanna a Szabadságharc Nagyasszonya

Kossuth Zsuzsanna a Szabadságharc Nagyasszonya

Kossuth Zsuzsannáról az 1848-49. évi szabadságharc Nagyasszonyáról ,emberi nagyságáról ,munkásságáról, tragikus sorsáról keveset őrzött meg az emlékezet .Ő volt a világon az első hadi főápolónő, aki alig 3 hónap alatt 72 hadi kórházat hozott létre és működtetett a szabadságharc idején .Itt ápolták a háború sebesültjeit, de nemcsak a magyarokat ,hanem az osztrák sebesülteket is ugyanolyan gondossággal, .együttérzéssel. Nem az ellenséget látta bennük, hanem a szenvedő embert.
Erről azonban a világ nem tudott, és sajnos nekünk magyaroknak sem ez jut eszünkbe, ha nevét halljuk, sokkal inkább híres bátyja. .Angol kolléganőjének Florence Nightingale-nek adatott meg ez az elismerés, aki öt évvel később részt vett a krimi háborúban és Törökországban hozott létre kórházat, és abban szervezte meg a sebesült brit katonák ápolását…Óriási szerepe volt a katonai kórházak színvonalának javításában. A háború után ő volt az angol betegellátás reformjának elindítója, és a modern nővérképzés megszervezője. Áldozatos munkájáért az egész nemzet tisztelte, ,és nőként elsőnek kapta meg a Becsületrendet.

Kossuth Zsuzsa élete és munkássága

1817. február 19-én született, Sátoraljaújhelyen .késői,ötödik gyerekként. .Apja Kossuth László jómódú ügyvéd volt. A megye egyik legbefolyásosabb embere ,jó megélhetést nyújtott családjának, és gyerekei tanulmányaira is nagy gondot fordított .A szülők, közöttük Lajos bátyja is a három lány után szerettek volna ismét fiút a családba .Zsuzsanna születése után a szülők úgy döntöttek, hogy fiús nevelést kap, és nemcsak háztartástant, és nyelveket ,fog tanulni, mint a nővérei hanem jogot, alkotmánytant,és történelmet is .Bátyja nagy türelemmel foglalkozott vele,és a tanultakról sokat beszélgettek .Ekkor alakult ki közöttük az a kölcsönös ragaszkodás ,és szeretet mely a kapcsolatukat egész életükben meghatározta.
Bátyja mindig is bizalmasának, legkedvesebb munkatársának tekintette. Még 14 éves sem volt mikor bekapcsolódott bátyja munkájába..1831-ben Észak-Kelet Magyarországon súlyos kolerajárvány pusztított..A járvány elleni küzdelemben Kossuth Lajos is fontos feladatot kapott ,mint vármegyei biztos..Kórházakat látogatott, és intézte a vesztegzár alá kerültek ügyes bajos dolgait Ebbe a munkába húga is bekapcsolódott. Ekkor találkozott először az emberi szenvedéssel, nyomorúsággal és kötelezte el magát a szenvedők segítése mellett..
Kossuth Lajos neve az 1832-36-os országgyűlés alatt vált országosan ismertté, amikor az Országgyűlési Tudósítások szerkesztője lett. 1833-ban a család Pestre költözött, mert édesapjuk tönkrement..Zsuzsanna is részt vett ebben a munkában is, és rövid idő alatt bátyja legmegbízhatóbb asszisztense lett .Amikor a Tudósításokat a hatóság betiltotta, és Kossuthot letartóztatták, Zsuzsanna még a házkutatás előtt több kompromittáló iratot megsemmisített ,így nem tudták valamennyi vádpontban bátyja bűnösségét bizonyítani.
1841-ben férjhez ment Meszlényi Rudolfhoz,sógornője öccséhez, aki neves ügyvéd volt, és Kossuth feltétlen híve. Harmonikus házasságukból 3 gyermek született…Éppen a harmadik gyermekükkel volt várandós, mikor férje 1848 elején váratlanul elhunyt..Gyászából a forradalom eseményei ragadták ki. Bátyját áprilisban kormányzónak választották aki őt ,Flór Ferenc a Rókus Kórház egykori igazgatójának javaslatára. Országos hadi főápolónőnek nevezte ki. Kossuth Zsuzsa a katonák katasztrofális egészségügyi ellátásán akart gyökeresen változtatni ,és , szinte az egész országot mozgósította, hogy kellő számú és felkészültségű ápolónőket toborozzon..Pár hónap leforgása alatt 72 hadikórházat hozott létre ,és működésükhöz a lehetőség szerint optimális, feltételeket biztosított .Gondja volt arra, hogy az egy faluból való sebesülteket egy szobában helyezzék el ,hogy a sebesülteket a felesleges szenvedéstől megkímélje a fertőző betegeket elkülönítették , továbbá itt vezették be először, hogy altatásban történő műtétet. .Megkövetelte, hogy a sebesült osztrák katonák is ugyanolyan gondos ápolásban részesüljek, mint a magyarok. Fáradhatatlan volt ,pedig az akkor már korábban felismert tüdőbetegsége kezdett elhatalmasodni rajta, köhögési rohamok kínozták.
A szabadságharc bukása Aradon érte őket ,onnan próbált menekülni családjával ,de fogságba estek. Előbb ,orosz majd osztrák fogságba kerültek, Embertelen körülmények között tartották őket fogva szűkös zárkában, szinte ellátás nélkül nyomorogtak. Legkisebb gyermeke még a menekülésük kezdetén belehalt a nélkülözésbe.
Az osztrákok Pestre szállították ,és hazaárulás vádjával perbe fogták Itt bátran védte magát, végül fel is mentették, mert azok az osztrák tisztek álltak ki mellette, akiket a hadi kórházakban ápolt..Szabadulása után úgy próbált gondoskodni a családjáról, hogy kosztosokat tartott, és tanodát nyitott, de figyelték minden lépését, próbálták munkájában akadályozni..Újból perbe fogták, összeesküvésben részvétellel vádolták, de a vádat nem tudták bizonyítani. Kossuth minden követ megmozgatott szabadulásuk érdekében, és végül az, amerikai nagykövet közbenjárására kiengedték a börtönből, ám felszólították, családjával együtt hagyja el az országot, és költözzenek az USA-ba..Útra is keltek, idős beteg édesanyja azonban nem vállalhatta a tengeri út nehézségeit, ezért a belga királyi család engedélyével átmenetileg Brüsszelben maradtak..Itt kitanulta a csipkeverést és ebből a munkából tartotta el családját. Két év múlva édesanyja meghalt,,nem maradhattak tovább az országban..New York-ban telepedtek le..Nem fogadta el az ott élő emigránsok anyagi támogatását, pedig akkor már nagyon beteg volt. Lányaival varrodát nyitott.,ahol rövid ideig tudott már dolgozni.1854 június 29-én, 37 évesen elhunyt.. Ma is ott nyugszik New Yorki temetőben
Kossuth Zsuzsanna élete és pályafutása példaértékű volt nemcsak a magyar, ápoláskultúrát forradalmasította.,de megváltoztatta a nő szerepekről korábban kialakított szemléletet is.. Tiszteletére a Magyar Országgyűlés 2014-ben február 19-ét, a születése napját a Magyar Ápolás napjává nyilvánította Az.2017 -es évet a Magyar Ápolók Egyesülete kezdeményezésére, Kossuth Zsuzsanna emlékének szentelték.

Budapest.2019 május 5. Pánti Irén

Szólj hozzá!