Egy váratlan véletlen esemény – NEGYEDIK TÖRTÉNET – 1. helyezett


(Mire lehull az első hó)

Hason, ruhátlanul feküdt az ágyon. A hosszú évtizedek alatt megfakult a bőre. Az arcán megjelent mély barázdák őt még sármosabbá tették, míg engem elcsúfítottak. Szerettem volna tudni, mire gondol, de nem láthattam a fejébe. A férfi gondolkodásmódot amúgy sem nekem találták ki, pedig oly sokszor képzeltem magam a helyébe. Persze kevés sikerrel…
A kezdeti idők gyakori, hangos hancúrozásai a gyerekek születése után csendes légyottokká halkultak. Az évek gyorsan teltek, az egyre ritkuló szerelmes órák kellemes, ámde kimerítő időtöltéssé változtak.
Többször mondogatta:
– Ha választhatnék, a karjaidban szeretnék meghalni.
Ilyenkor mindig meghökkentem, és az egyik alkalommal megkérdeztem:
– Mi lenne velem nélküled?
– Erős nő vagy, majd kitalálsz valamit – mondta akkor halvány mosollyal a bajsza alatt.
Kissé sápadtnak tűnt, mikor a franciaágyban a hátára fordult. Szeme sejtelmesen csillogott.
– Adsz nekem egy pohár vizet? Nagyon kiszáradt a szám.
– Máris hozom a gyógyszereiddel együtt.
Magamra öltöttem a hálóköntösömet, s a fürdőszoba felé vettem az irányt.
Az ellenségem, a tükör kíméletlenül mutatta a valóságot. Bőröm hamvas fiatalsága az idővel bizony tovaszállt. Hirtelen mintha megérintette volna valaki a vállam.
Gyönyörű vagy. Szeretlek.
Megfordultam, egyedül álltam a fürdő közepén.
A konyhában hűvös ásványvizet töltöttem egy pohárba, és a gyógyszerekkel együtt a hálószobába vittem.
– Ülj fel, itt a vized! Most már nem kellene elaludnod.
Melléfeküdtem. Gyengéden simogatni kezdtem, hátha felébred, de meg se rezzent.
– No, kelj már fel, ne kéresd magad!
Megcsiklandoztam az orra hegyét, reméltem, majd megijeszt úgy, ahogy szokott.
Önkéntelenül a verőerére tettem a kezem: nem lüktetett. Mellkasára tapasztottam a fülem, hátha meghallom szívdobbanását. Percekig tartott, mire rájöttem, nincs már mit hallanom.
– Nem hagyhatsz itt, még nem!
A könnyfátyolon keresztül arca elhomályosult, majd egy pislantás után ismét élessé vált.
Számtalan pofont kaptál az Élettől, de mindig felálltál és továbbléptél – hallatszott hátulról egy ismerős suttogás.
Végigfutott a tekintetem a meztelen testén.
Így mégsem láthatják meg! Fiókjából kivettem a pamut gatyáját, és előkerestem a halványkék alapon sötétkék-csíkos pizsamáját, amit én csak „öregapi-ruhának” neveztem. Sokáig tartott, míg felöltöztettem. Átfutott az agyamon, hogy mindjárt az ünneplős öltönyét is ráadhattam volna. Feje alatt megigazítottam a párnát, kezét összekulcsolva a mellkasára tettem, és betakargattam.
A fotelbe roskadva, telefonnal a kezemben percekig magam elé meredtem.
Mindig rád kell várni! – korholt csendesen.
Céltalanul keresgéltem a telefonszámok között.
A gyerekeket hívd fel!
Megállt az idő. A mobiltelefon az ölembe hullott, ujjaim nem akartak engedelmeskedni.
Asszony!
Összerezzentem. Felkaptam a mobilt, gyorsan kikerestem a fiam számát, majd elhadartam neki, mi történt. Miután befejeztem a beszélgetést, nem tudtam, mit tegyek.
– Most mi lesz velem?
Írni fogsz, ahogy eddig. Írj egy regényt az életünkről. Mutasd meg a világnak, hogy igenis létezik holtig tartó szerelem, és ha lehet, ne az álneveden írd, mint azokat a rózsaszín szirupos könyveidet szoktad. A saját neved szerepeljen rajta!
A fotel mellett a kisasztalon egy verses antológia hevert. Könyvjelzővel megjelölte azt az oldalt, amelyet utoljára olvasott. Fellapoztam, és a jobb oldalon egy háromsorost találtam, mely így szólt:

„Jéggé válik az illatos harmat
az elmúlás rohan át a dombokon
Vajon lesz-e még tavasz?”

Írta: Czövek Andrea (MabTee)

“Egy váratlan véletlen esemény – NEGYEDIK TÖRTÉNET – 1. helyezett” bejegyzéshez 10 hozzászólás

  1. Kedves Mab Tee! Sokáig gondolkodtam, hogy mit írjak ehhez a novelládhoz. Mi különböztet meg egy embert a másiktól, milyen vélemény törhet ketté egy érzést és mi az, ami részemről megengedhető. Most nem tudom megmondani, kissé zavar az első-második helyezés és a sok dicsérő vallomás. Üdv: Zsolt

  2. Kedves Gyöngyi!

    Köszönöm szépen a véleményed. Az általad említett mondat valóban mindig kilógott a sorból. Azt hiszem, a sírást, könnyezést nem sikerült úgy visszaadnom, ahogy szerettem volna. Van még mit tanulnom. Örülök, hogy tetszett.

    Üdv: Mab Tee

  3. Kedves Profu!

    Köszönöm szépen a részletes hozzászólást, és nagyon szépen köszönöm, hogy rám szavaztál. 🙂

    Üdv: Mab Tee

  4. Kedves Tollforgató.
    Emberi, igaznak írt, fájó történeted elolvasva nagyon tetszett. Tökéletesen írtad le egy szeretetben élő pár legváratlanabb, szívszorító eseményét.
    Amit megjegyeznék az a közepén egy felesleges mondat.
    "A könnyfátyolon keresztül arca elhomályosult, majd egy pislantás után ismét élessé vált."
    Ugyanis ez elbeszélés és ez a mondat narrátori. Át kéne írni, vagy kihagyni.
    Egyébként gratulálok és sok sikert kívánok az írásodhoz.
    Szeretettel Gyöngyi.

  5. Felszínesen, de elolvastam minden pályázati novellát. [b]A Te művedet érzem a legjobbnak! Voksom a Tiéd![/b]
    Nem játszom meg magam, tudom ki vagy, de akkor is [b]ez a legjobb munka! Gratulálok![/b]

  6. Gyönyörű, megható, remek!
    Próbálom megfogalmazni, bár nehéz.
    Hétköznapi, nagyon reális, élő történet. Erejét, hatását éppen ez adja. Óriásit üt, amikor belép az örök szerelem suttogása. Érezzük, hogy valami történni fog, amikor melléfekszik sejtjük, hogy baj van, míg az asszony nem. Ez a rész nagyon el van találva! Az olvasó már tud mindent, a szereplő semmit, maximálisan azonosulunk.
    (Remek ötlet, ha nem felejtem el, ellopom 🙂 , kellett neked mutogatni.)
    Ez nagyon-nagyon szívszorító:
    [i]Megcsiklandoztam az orra hegyét, reméltem, majd megijeszt úgy, ahogy szokott.[/i]
    Ő még reménykedik, mi már nem. Talán már rosszat sejt, de még remél! Belül már remeg, mert érzi, de nem fogadja el. Telitalálat!
    Különleges, hogy nem kezdtél érzelegni (én azt tettem volna!), és Neked van igazad. Ez nagyot üt, mellbevág. Miért? Mert hihető, mert olyan mintha velem, vagy anyámmal történt volna, maximális azonosulás.
    Megtöri az elmúlás fájdalmát, hogy a kedves nem ment el, ott van mellette, és [b]ugyanúgy szól hozzá mint régen![/b]
    Még ki is oktatja. Nagy ötlet! Fenomenális! Hihetetlenül életszerű!
    Őszinte leszek: Még csak ezt olvastam a novellák közül, de nagyon jónak érzem, komoly esély van arra hogy Rád szavazzak!
    (A francba, jobb mint az enyém, ezt benéztem! 🙂 :()

Szólj hozzá!