Tavaszi zsongás: Negyedik történet: Tavaszi zsizsegő

Dologra készült a világ.
Sőt, benne is volt abban nyakig.
Senki nem gondolt már a téli álommal, mind éber volt, akiben vér bugyogott. Azt mondják, legelőször a medve jövendölt valamit. Maga sem tudta, hogy, s miként lehetett ez, mert nem tartotta magát túlontúl bölcsnek. Éppen csak azért bandukolt ki, mert az éhség megzörgette a bunda alatt a csontjait, s nem volt tovább maradása a barlangban. Ahogy meglátta a kinti világot, az jutott eszébe, hogy de jó lenne, egy ízes húsú valamit nyakon csípni, s azzal betömni a lyukat, ami a gyomra környékén tátongott. Dehogy gondolt ő a csízióval, kalendáriummal.
Hát elindult.
Hegyes csőrpár felett fekete gombszemek figyelték, s amint meglátták, hogy utat indít, rögtön sivalkodni kezdett az a csőr. Amilyen kicsi volt, oly hangos. Ha valaki meglátta, nem értette, hogyan fér el abban a könnycseppnyi testben akkora duda, de így volt, s ezt el kellett hinni.
S a csőr sivalkodott, ha nem lett volna azon a madáron fekete maszk, bizonyosan beleveresedik. Csak sárga mellének dülledése mutatta, milyen erő van benne. A madárnak joggal lehetett nagy szája, akarom mondani, csőre, biztosan tudta, hogy a télnek már bottal üthetik a nyomát. Csúfolkodott is vele sokat. Aztán, amikor eleget csúfolkodott, eszébe jutott, hogy valójában nem azért ring az erdő ágán. Kikürtölte hát, hogy itt a tavasz, s mindenki méltóztasson végezni, amihez ért, de szaporán, mert minden napnak jelentősége van, s aki nem figyel, az mindenről lemarad. Csak mondta, csak mondta, míg oly annyira belelovalta magát, hogy a végén már a holtak is vigyázzba álltak neki.
Rögvest fészeképítésbe kezdtek a galambok. Nagy gonddal válogatták a gallyakat, ágacskákat. Megbeszélték, hogy az egyik hordja, a másik rakja, így mégis csak könnyebb. A hím vitte hát szakadatlanul az anyagot, de reszketett a csőre, ahogy a tojónak átadta azt. Nem véletlenül volt ez, mert alig adta oda, máris kapta vissza.
– Hát nem megmondtam, hogy 16-os fenyőágat hozz, nem 14-est? Hogy tegyem ezt ide? Ha nem passzol, hát nem passzol! Na, eredj, keress olyat, ami idevaló, ezt meg vidd innen, ne aggasson! – kárált!
– Megyek már, megyek! – dohogott a hím. – Éjt nappallá téve dolgozok, már lötyög bennem a begy, mégse jó semmi!
Azzal átröppent a szomszéd fára, hogy pihenjen egy kicsit, ott látta meg a fakopáncsot. Így szólt hozzá: – talán a kollégának is az asszony parancsol, hogy ilyen szaporán veri a fejét a fába?
A harkály látszólag megütődött a kérdésen, s kimérten hárította el a kérdést.
– Micsoda beszéd! Kérem, ne háborgasson tudományos munkámban! – azzal nagyot nyikkanva röppent tova, mintha nem akarna a pórnéppel keveredni. A galamb sem törődött vele tovább, szeme a közeli tanya eresze alatt szorgoskodó fecskéken akadt meg, akik viszont igen nagy egyetértésben csiporogtak csupa sár csőrükkel. Ők is építkeztek.
– Jó a misung! Jó, jó! – biztatták egymást.
A galamb irigykedve nézte őket, majd tovarepült.
– Na, megyek, megkeresem azt a fenyőágat. 14-est mondott, vagy 16-ost? Ki emlékszik már arra? Lesz, ami lesz.
Szürke alakja hamarosan elvegyült az ég kékjével.
De nem csak a levegőben, meg a fák között bolondult meg mindenki, odalent is tavaszi lázban égtek a népek. A csigával például annyit pörölt a neje, hogy egyszer csak nem bírta tovább, kibújt a házából, s csak úgy egy szál gatyában siklott tova.
– Majd fogok is én meszelni, meg kéményt söpörni! Nem vagyok én ezermester! – mondta paprikásan. Hallotta mindezt a faképnél hagyott asszonyság, de már nem tudott mit csinálni. Neki dolga volt az is, hogy a gyerekszoba tiszta legyen majd, hát tennie kellett érte, ha nem tettel, hát szóval. Ez így akkor sem volt rendjén! Bántotta is, hogy oly szigorú volt, s lélekszakadva rohant férje után, de úgy, lakókocsival a hátán nem sok esélye maradt.
Nagy robajjal felbolydult a hangyaboly, mert a királynő megérezte a megújulás illatát, hát gondolta, mindez jótékony lenne odalent is. Kihirdette hát birodalmának azonnali tavaszi nagytakarítását, hogy aztán bölcsője legyen az majdan több ezernyi tojásnak. Mintha megmozdultak volna a rögök, olyannak tűnt a föld, ahogy a seregnyi dolgozó megindult, hogy eleget tegyenek feljebbvalójuk parancsának. De ez csak távolról volt katonás, ha közelebbről szemügyre vette volna az ember, látja, hogy az egyik húzta, a másik vonta a dolgokat, s éppenséggel nem haladtak semmit. Mikor rácsodálkoztak a fejetlenségre, egy írástudót kiválasztottak maguk közül vezetőnek, hogy az majd levezényli az egészet. De alig telt el néhány mozzanat, a rögtönzött vezető máris a csápját tépte, mert a munkásnépnek a jobb oldal a balt jelentette, a kockát gurították, a gömbölyűt megemelték. Mondhatott nekik bármit, olyan volt az, mintha lónak imádkozott volna.
Aztán szőrt tépett magáról a nyúl, s hamarosan úgy nézett ki, mint akire a róka markolt rá. Nehezen tudott szerelembe esni iránta a bak. Habot vertek a vizekben a halak, aki nem ismerte őket, azt hitte, rossz az a víz. De még a fekete köpönyeges hollók is álnokul a szebbik oldalukat próbálták mutogatni. Nekik aztán végképp nem hitt senki, de elég volt akkor az is, hogyha egymást be tudták csapni.
Mindeközben virágot bontottak a fák, a bokrok, s egyéb hajlékony szárú földi szépségek, de mindezen gyönyörűségek figyelem nélkül bontottak szirmot nem is olyan sokkal később. Senki nem ért rá őbennük gyönyörködni. Zsizsegett a világ, mindenkinek a fülében ott csattogott a cinege üzenete, s tudták, hogy igaza van.
Eltelt egy kis idő, s ahogy nem is olyan sokkal előtte felbolydult, úgy, most, szinte parancsszóra nyugodott le a világ.
Miért is ne tette volna? Rend volt már addigra s békesség.
Előkerült ugyanis az a 16-os fenyőág a galambok fészkéhez, s nem pörölt már a tojó, elégedetten, anyasággal telve ült kényelmes fészkében, s melengette tojásait. A fecskék is abbahagyták a vályogvetést. Apró tojásaikat biztonságban tudták. De hazakerült addigra a csiga is, új szőrt növesztett a nyúl, s általában véve minden, de minden a helyére került.
Meg volt ágyazva a jövőnek.

“Tavaszi zsongás: Negyedik történet: Tavaszi zsizsegő” bejegyzéshez 5 hozzászólás

  1. Kedves Éva és Ancsa!
    Köszönöm szépen a figyelmet és a méltató szavakat!
    Szép napot!
    Csaba

  2. Ez szuper volt! Humoros, magukkal sodró zizzentek hada, imádtam! Jó lett volna, ha még néhány dilimókus felébred. Rövidnek tűnt, igen. Nagyon tetszett. Gratulálok!
    Ancsa

  3. Minden sor tartogat valami különlegességet kedves Csaba, csak gratulálni tudok, nagy szeretettel. Éva

Szólj hozzá!