Horváth Edina Anna
Megújulás
A tél abban az évben különösen sokáig maradt. A háztetőkön még március elején is ott csillogott a dér, a fák ágai csupaszon zörögtek a szélben, mintha nem hinnék el, hogy egyszer újra levelet hozhatnak.
A kisváros szélén, egy régi ház ablakában Éva minden reggel megállt egy percre. Nem tudta pontosan, mit vár. Talán egy jelet, egy színt, egy madárhangot, ami azt mondja: vége.
A kert most még szürke volt, a föld kemény. De Éva tudta, hogy a látszat csal. A föld alatt már mozgolódik valami. A hagymák nem felejtik el, mikor kell kibújni, a gyökerek nem tévednek el az időben.
Aznap hajnalban azonban más volt a levegő. Nem a hideg változott meg, hanem az illat.
Leguggolt az egyik bokor mellé.
És ott volt. Egy apró, zöld csúcs tört át a barna avaron.
Éva elmosolyodott. Valami benne is megmozdult. Hónapok óta úgy érezte, mintha ő maga is téli állapotban lenne. Tette a dolgát, dolgozott, de belül mintha fagyott víz lett volna.
A tavasz azonban nem kér engedélyt.
A következő napokban a változás szinte láthatatlanul haladt előre. Először csak a fény lett más. Hosszabban maradt az ablakpárkányon, aranyosabb árnyalatban simult végig a falakon. Aztán megérkeztek a madarak. Nem egyszerre, hanem apránként : a gólya a szokott helyére, egy rigó a kerítésen.
A kert színt kapott.
A hóvirágok már január óta díszei a kertnek. A fák ágaink a rügyek duzzadni kezdtek. A levegőben délutánonként már nem a hideg uralkodott, hanem az ígéret.
Éva egy este kint maradt a kertben naplementéig. A nap lassan lebukott a házak mögött, de a föld még tartotta a melegét. A friss fű illata keveredett a nedves talaj szagával.
Tudta, hogy a tavasz nem egyik napról a másikra érkezik meg, hanem kitartó, halk átalakulás, mint amikor egy ember újra hinni kezd.
Másnap Éva elővette a régi kerti szerszámokat. Fellazította a földet, eltávolította a száraz ágakat, új magokat szórt el a veteményesben. A keze sáros lett, a haja kibomlott a csatból, de mosolygott.
A szomszéd kislány átszólt a kerítésen:
– Jön már a tavasz?
Éva felnézett.
A barackfán megjelentek az első virágok.
– Már itt van – felelte.
És valóban. Nem harsányan, nem ünnepélyesen, hanem a rügyekben, a hosszabbodó nappalokban, az enyhülő szélben.
A kert nem aludt. A föld alatt láthatatlanul indult meg az élet, a gyökerek titkos üzeneteket küldtek egymásnak, a rügyek belülről feszítették saját határaikat. A világ lélegzett, és vele lélegzett Éva is.
Egyik reggel, amikor felébredt, a nap aranyszálakat szőtt a függöny résein át.
Kilépett a harmatos fűre. A föld puha volt a talpa alatt, mintha megtartani akarná minden lépését. A szirmok lassan lehullottak, és minden lehulló szirmocska egy új gyümölcs ígéretét hordozta.
Tudta, hogy a megújulás nem kivétel, hanem törvényszerű. Semmi sem marad örökké jégbe zárva, mert ha eljön az ideje, ami bennünk elnémult, egyszer még dalra fakad.
Nagyon szépen köszönöm a hozzászólást kedves Erzsi! Szeretettel: Edina
Nekem tetszik ez az írás.
Nem harsány, de életszerű, pontos.
Szeretettel gratulálok hozzá, kedves Edina anna.
Üdvözlettel: Erzsi