CÉLIA, A HERCEGNŐ.


1. fejezet:

Hercegnő volt, kacsalábon forgó palotában. Játékai ékesítették a királyi sarját. A legféltettebb kincs volt Álomországban, mivel egy babona ült a birodalmon. Ha a kis királylány eltűnik, átok száll az országra, a feketeség, mint a hajnali köd borítja be minden zegzugát Álomországnak.
A királyné és a király imádta a kis hercegnőt, akit csak „kis hercegnőcskémnek” neveztek mindig. Ezüst-arany keverékekből készítettek lányuknak koronát, igazi hercegnőset, melynek díszei gyémántból voltak kirakva. A kislány az udvari bohócokat szerette a legjobban. Mindig nevetett, mit sem sejtve a világról, amely kiszélesedik a kastélyon túl, hatalmasabbra, mint ahogy ő azt valaha is gondolta és tanulta. Bizony tanulta. Nagyon sokat tanult a bohócoktól. Megmutatták a kis hercegnőnek, hogyan kell írni, olvasni, de meséltek neki a szeretetről, az életről is. Azonban a kis hercegnő legféltettebb vágya nem akart beteljesedni. Meg akarta ismerni saját magát. A bohócok egy nap így szóltak: „Ahhoz, hogy megismerd önmagadat, másokat kell megismerned, többet kell tudnod a világról.”
A hercegnő válaszolt: „Én már mindent tudok, hiszen megtanítottatok.” A bohócok erre már nem feleltek, csak fejet biccentettek, mondván előbb utóbb a hercegnő is ráébred feladatára.
A kis királylány okos volt, tanult és jól tudta, hogy nem ismerheti meg a világot, az embereket, na és persze saját magát, ha Álomországban marad, mivel csak a bohócokkal társaloghatott.
Egy nap megkérte tanítóit, hogy segítsenek neki elszökni. A bohócok bölcsek voltak, bölcsebbek a legbölcsebbeknél is, és így szóltak ekkor:
„Ráébredtél feladatodra, de még nincs itt az idő.”
„De hogy ismerjen meg magam, ha nem mehetek el?”- kesergett a hercegnő.
„Eljön az ideje, a Sorsod megíratott.”- Válaszolták az udvari bohócok.
A királylány sokáig szomorkodott, könnyek áztatták finom, zsenge arcát, haját tavaszi szellő érte át, gondolatai messze szálltak Álomországból, s az egy dolgon töprengett. „Milyen lehet innen messze?” A hercegnő napok múlva önmaga indult útnak, feladva mindent…
Eltűnésének híre az egész birodalmat bejárta, keresték mindenhol, de hiába. És mivel ő volt a KINCS, így az emberek megrémültek, hiszen a babona szerint, ha a hercegnő eltűnik, akkor az ország átok alá száll. S ez így is történt. A hercegnő volt a szerencse, a boldogság az emberek számára.
Mindeközben a sokat tanult kis királylány ment-ment, hogy megismerje a világot. Minden lépésnél közelebb érezte magát mesés céljához. Bízott abban, hogy eljut, valahova ahol megismerheti az embereket, s majd hazatérhet. Egyelőre azonban nem akart haza menni.
Útja során barátokat szerzett ki erről, ki arról jött, ki erre, ki arra ment, ki ezért, ki azért, de a hercegnő álma egyedüli volt. Senki nem hitte el a hercegnőnek, hogy ő hercegnő, méghozzá Álomországé. Így elnevezték őt Céliának. Mindenki szerette őt, segítettek neki és vigyáztak rá. Nagyon hosszú utat tettek meg: jártak hegyekben, barlangokban, víz alatti kis átjárókon jutottak el a célig, s egy erdő vezette őket oda. Ekkor a sűrű erdő ritkult, míg nem egy hatalmas város tárult tapasztalatlan, kíváncsi szemeik elé, nem sejtve hova jutottak. Telis-tele volt ez a mesének tűnő hely emberekkel, épületekkel és nyüzsgéssel.
„Meg akarok ismerni mindent és mindent.”- Szólt a hercegnő, Célia.

2. fejezet:

Egy kis kuckóban szálltak meg Céliáék. Legalábbis nekik annak tűnt, hiszen elég sokan voltak pár szobára. Pontosan hatan, a hercegnővel együtt. A zsonglőr, a festő, az énekes, a táncos lány és a költő, na és Célia.
Hétköznapjaik szürkébbek voltak, mint ahogy azt gondolták volna. Reggel felkeltek, világot láttak. A zsonglőr a cirkuszba, a festő a műterembe, az énekes a színpadon, a táncos szintén, de a költő és Célia még ennél is unalmasabb életet éltek a hatalmasabb város kábító, nyüzsgő levegőjében, ők kavarogtak… Néha itt voltak, néha ott. A nap végén hazatért a már családdá szokott társaság, a nap lehunyt, nyugovóra tértek.
Céliának bár voltak barátai, akikkel érkezett a hatalmas felfedező expedícióra, de mégis valami hiányzott… Hiányzott, amire vágyott: az élet, az emberek megismerése, saját magával való találkozása, na és a bohócok… A bohócok, akik megtanították minden bölcsességre, de Célia tudta, hogy a legnagyobb bölcsességét egyedül kell megtalálnia. Hetek teltek, hónapok múltak, s a naptár szürke számai peregtek, élték az életüket Céliáék. A költő és Célia nem lettek kedveltek a környezetben, hiába segített a zsonglőr, az énekes, a festő és a táncos lány. E város kietlennek tűnt, ahol az emberek a megszokottságnak élnek, nem változtatnak soha. Célia szerint félnek változtatni… A költő egy nap Célia segítségét kérte:
„Gyere velem egy birodalom meghódítására, ahol az történik, amire szükségünk van, ahol nyüzsgés van a levegőben, de nem úgy, mint itt. Nemcsak a levegőben, a lelkekben is. Ha megtaláljuk, győztünk…”
Célia nehézségek árán, hosszú idő után, mély fájdalommal, búcsút vett szerető társaitól és igent mondott a nagy kalandra.
„Lássuk mi a következő állomás?”
Célia tisztában volt vele, hogy az itt töltött idő sohasem lehet számára kedvezőtlen, mert megtanulta a bohócoktól, hogy bárhol járjon a nagyvilágban csak okosabb lesz, bármit is halljon, vagy tanuljon csak az ő értékei, gyarapodnak. Emellett azt is jól tudta, hogy a sikeresség csak attól függ, hogy le merjük-e győzni a félelmeinket és végig tudunk-e menni a bűvös úton…

3. fejezet:

Mindez alatt Álomország olyan volt, mint az éjszaka és a köd együttesen. Az emberek szomorúak voltak, egyfelől, mert eltűnt a szeretett hercegnőjük, másfelől az átok miatt. Ráadásul nem tudhatták, hogy mikor és hogy egyáltalán visszatér-e a kis hercegnő. Az udvari bohócok természetesen minden birodalom lakót biztattak, hogy a hercegnő felkészült útjára, és ha végzett küldetésével, akkor visszatér, hiszen imádja Álomország népét, mindent a birodalmáért fog tenni. Az embereket azonban ez cseppet sem nyugtatta. Már évek teltek el, s a helyzet nem változott. A királyi pár már beletörődött leányuk elvesztésében, s úgy gondolták tenniük, kell valamit a birodalomért. Egyetlen mód egy újabb gyermek volt, egy kis hercegnő, aki megváltoztatja a jelenlegi sötét állapotot. Nagyon szerették a királylányt, de senki nem tudta a szíve mélyén feladni a hercegnőt, Álomország egyetlen hercegnőjét…

4. fejezet:

Az idők során Célia és a költő hosszú utat téve eljutott egy számukra ismeretlen vidékre. Célia már okosabb volt, mint amikor a birodalomból útnak indult. Már tudta, az emberek másak, mint ő.
Nyüzsgés volt, s a táj pillangós, Niagara méretű vízeséssel mutatta arcát. Úgy tűnt, itt nem megszokottság mellett pártolnak az emberek, így letelepedtek. Célia már kezdetben megkedvelte ezt a helyet, de mégis volt valami elmondhatatlan furcsa benne. A hercegnő megtalálta a helyét, boldog volt, tapasztalatokat merített az élet képzeleti nagy mederből, s úgy várta, hogy visszakerülhessen szeretett bohócaihoz, népéhez, szüleihez. S ha tapasztalatot szerzünk, a szomorúság is jön a boldogsággal. Az idő telt, sok nap lepergett Céliáék életében, amikor rá kellett ébredniük, hogy ezek, az emberek nem megszokottságot követő emberek, ugyanakkor kezdettől fogva gonosz emberek! A tapasztalatlanokat használják a bájvárosuk csillogtatására, miközben megátalkodottak, hátsó szándékúak. A csalódottságból, húznak nyereségét. Amit szépet, gyönyörűt itt láttak csak varázslat, s képzelet volt… A valós birodalom, a számukra elfogadott hely még váratott magára… A kalandozás tovább folytatódott…

5 .fejezet:

Célia mióta elhagyta hazáját nagyon sokat tanult. Tanult társaitól, a zsonglőrtől, a festőtől, a táncostól, az énekestől. A nagyvárosban megtanulta, hogyan tud megismerni egy ismeretlen helyet, ismeretlen embereket. A nagyvárostól megtudta még azt is, hogy soha nem szabad, beletörődni abba, ami nem tetszik neki, a problémákba, nem úgy, mit a hatalmas város lakói, akik a megszokottságot követték, soha nem változtattak, mert nem mertek. Célia okosodott, világot látott, beutazta a földet, s a bájvárosban megtapasztalta a gyönyört, a varázslatot, a szépet, a boldogságot, az örömöt s vele együtt csalódást, a szomorúságot. Most tudta Célia, hogy soha nem szabad naivnak lenni, de bátornak igen, ha el akarjunk érni céljainkat. S a céljaink csak tőlünk függ, csak mi általunk valósíthatók meg. Ezt az örök társától, a lelki társává vált költőtől halotta. Azt javasolta Céliának, hogy térjen vissza oda ahonnan jött, Álomországba, hiszen várják, ő a hercegnő…
„Hiszen ti a találkozásunktól kezdve nem hittétek el nekem, hogy én vagyok a hercegnő?- kérdezte meglepődve Célia.”
„Már hiszek neked, nálad őszintébb s tudatosabb lányt soha nem ismertem. Álomország pedig gyermekkorom óta ismert ország, szüleim lakhelye. Ők mesélek róla”- válaszolta szerényen a költő.
„Te soha nem jártál még a hazámban?”
„Én nem.”
„Keresed még azt a helyet ahol boldog, lehetsz?”- kérdezte elgondolva a hercegnő.
„Igen.”
„Jöjj velem Álomországba, s biztos, hogy megtalálod helyedet, mert mindketten oda térnünk vissza, ahonnan származunk.”
„Soha jobb helyet e Világegyetemen nem találhatunk.”

6. fejezet:

Már hosszú évek teltek el, a hercegnő útnak indulása óta a visszatéréséig. Ugyanazon az ösvényen ballagtak visszafele Célia és útitársa, a költő. Mikor felismerték Céliát a boldogság, és a s végtelen meglepődöttség kettője jelent meg mindenki arcán.
A királyi pár is nagyon boldog volt, hogy visszakapta szeretett lányát, elhalmozták ajándékokkal a birodalom lakói. Célia elmesélte úti élményeit, nagy tapasztalatait, s bemutatta állandó útitársát, a költőt, aki végleg letelepedett Álomországban.
Az udvari bohócok tudták, hogy visszatér a hercegnő, úgy gondolták, sikeresen felnevelték és kiokították a lányt, aki hazatérése után hatalmas bölcsességeket tanított egykori nevelőiknek. A bohócok szívesen hallgatták földkörüli utazásának élményeit, tapasztalatait.
„Önmagunkkal való találkozás a legszebb találkozás”- hangzott el Álomország hercegnőjének szájából egy tanító óra során.
A hercegnő büszke volt arra, hogy megismerhette az embereket, a világot, s így önmagát, egyszóval elérhette célját, még úgyis, ha ezzel fájdalmat okozott, amikor eltűnt hosszú-hosszú időkre. A célok azonban sohasem halnak meg, legalábbis Céliánál nem. Lehet, hogy a hercegnő most éppen a te városodban él, átmenetileg. A hercegnő, igen, emlékszem rá …

“CÉLIA, A HERCEGNŐ.” bejegyzéshez 1 hozzászólás

  1. Kedves Györke Seres Klára!
    Gratulálkok szép kötetedhez.
    Nem is csodálkozom azon, hogy már jelent meg önálló köteted, hiszen olyan gyönyörűen tudsz írni, hogy én is csodálód vagyok.
    Ha az Isten megsegít, több alkotótársam kötetét is meg fogom rendelni. Csak mindenhez nekem sincs anyagi lehetőséágem.
    De talán egyszer!

    Kívánok Neked még nagyon sok gyönyörű verset!

    Üdvözlettel: Torma Zsuzsanna
    :):):):)

Szólj hozzá!