A Fomalhaut bányászai

Sci-fi kisregény
(Történik a közeljövőben)

1.) MIT közeli égitesteket figyelő központja, Massachusetts, USA
– George! Figyelj! A 4-es monitoron mintha látszana valami.
– Hagyd már, megint kontakthibás lehet.
– Nem, valamit határozottan jelez!
– Pete! Ha megint riasztjuk a hálózati karbantartó zseniket, akkor nagyon kikapunk.
– Nem érdekel! Akkor is jön valami odakintről. Hagyd már azt a hülye meccset és nézd meg te is! Gyere ide!
– Na, mutasd, te balfék!
– Itt van, nézzed! A Déli Hal csillagkép irányából jön.
– Ez kinek a radarképe?
– Az ausztráloké.
– Nagyítás? Torzítás?
– Normál kép. Semmi torzítás. Semmilyen átviteli hiba. Kétszer is ellenőriztem.
– Nem lehet műhold? Vagy valami nagyobb repülő?
– Hülye vagy?! A Jupiter pályáján kívül?
– Ja, bocs! Azt nem néztem! De mekkora, ha ide is bejeleznek a gépek?
– Hát, becslésem szerint úgy 500-800 méter hosszú és 100-200 méter széles.
– Gömb alakú?
– Ilyen távolságból ezt nem lehet pontosan megmondani, de nem természetes képződmény! Az eleje szabályos kúp alakú, oldalra terjeszkedik egy kicsit és a vége mintha félgömb lenne.
– Mutasd! Ez nem lehet!
– Pedig lehet! Ilyen szabályos formájú természetes test nem lehet!
– Megfogtad! Nézd csak a pályaadatait! Egyesen befelé tart. Ezért szúrta ki a számítógép!
– Attól még nem biztos, hogy be is csapódik!
– Még nem biztos, hogy a Földet vette célba vagy a Marsot, bár a pályaszámítások még bizonytalanok!
– De még nem biztos, hogy ideér!
– Hogy-hogy?
– Nézd a sebességét! Ez lassít!
– Akkor tuti, hogy nem természetes!
– UFO?
– Mi más! Semmi földi nem jön vissza mostanában. Pláne nem ekkora!
– Ezt jelenteni kell, az tuti!
– Még ne! Előbb ellenőrizzük le.
– Már megtettem.
– OK. Szóljunk a NASÁ-nak, az oroszoknak meg a kínaiaknak, hogy ellenőrizzék ők is.
– És a sajtó?
– Még ne! Majd ha mindent visszaigazoltak ők is!
– Tőlem mehet. Tied a NASA! Én hívom az oroszokat!

NASA Központ eligazító szoba, Houston, USA
– Hölgyeim és uraim! Köszönöm a türelmüket. Akik még nem ismernének: George Hazenbach vagyok, a különleges csoport főnöke. A segítőm: Caroline Ottis. – ezzel átadta a szót a jobbján álldogáló 40-es, karcsú hölgynek.
– Önök azért vannak itt mindannyian, mert valamilyen szakterületnek kiválóságai. Ismertetem a jelenlegi állást. Tegnapelőtt este az MIT közeli égitesteket figyelő központja egy gyorsan mozgó objektumot vett észre, ami akkor még a Jupiter pályájánál járt. Gyorsan haladt a Naprendszer belseje felé. Az objektum lehetne egy az Oort-övből eltévedt kisbolygó vagy üstökös, de ennek igen kicsi a valószínűsége, mivel PG nevű objektum lassít. Pályája valószínűleg elkerüli a Földet, de már eddig is tett néhány furcsa pályakorrekciót. – itt kivetítette az eddigi pálya képét. – Mint láthatják, a pálya nagy valószínűséggel a Marsot veszi célba, de ezt még nem tudhatjuk biztosan addig, amíg le nem száll ott. Szeretném kihangsúlyozni, hogy a PG nevű objektum nem lehet természetes eredetű, mivel a teteje szabályos kúp alakú, oldalra terjeszkedik egy kicsit és a vége közel félgömb alakú. – itt átváltott a PG kicsit elmosódott képére. – Jelenleg ez a legjobb felbontású képünk, mivel a Hubble űrtávcsövet a civil irányítás miatt nem szerettük volna bevonni a projektbe.
– Ez egy UFO lenne? – kérdezte egy szakállas nagydarab fickó a terem bal oldaláról.
– Igen, dr. Anton. Nagy valószínűséggel az. Még nem tudjuk egészen biztosan!
– Nem kellene a világsajtót értesíteni?
– Még nem! Nem akarunk pánikot kelteni! Azért hívtuk meg Önöket ide, mert megfelelő a biztonsági fokozatuk egy ilyen információhoz. Kérjük az ötleteiket, hogy mit kezdjünk a PG objektummal.
– Elsőnek azt árulja el, hogy ki találta ki ezt a „PG” nevet? – vettette közbe Charles O’Hara.
– Az MIT két mérnöke, akik először riasztottak minket.
– Nem lehet a miénk?
– Nem, mivel a Jupiteren kívülről jön. Onnan semmit sem várunk mostanában. Ráadásul a mi szondáink legfeljebb mosógép méretűek. Ez pedig több focipályányi.
– Biztos, hogy kívülről jött?
– Nem biztosan, mivel a MIT-es mérnökök csak a Jupiter környékén fedezték fel. A számítógép azért riasztott be, mert akkor még nem volt biztos, hogy a Mars vagy a Föld lesz a célpont. Előtte nem tudtuk visszakövetni. Megnéztük a nyomait az előző pár heti felvételeken is, de semmit sem találtunk. Olyan, mintha a semmiből bukkant volna elő!
– Akkor mi legyen?
– Nos, ezért hívtuk Önöket! Kérjük az ötleteiket!
Itt elszabadult az ötletbörze pokla. Ahányan voltak, annyiféle ötletük volt és legalább annyi feltevésük. Negyed óra múlva George Hazenbach kezébe hozott egy küldönc egy kis feljegyzést, így megállította a feneketlenné váló vitát és a következő javaslattal állt elő:
– Nos, uraim és hölgyeim! Teljesen friss információink szerint a PG objektum a Marson száll le. Valahol a marsi egyenlítőn. Hamarosan körpályára áll. Nézzük meg, hogy mit csinál, majd utána ráérünk cselekedni! Egyetértenek?
A termen moraj futott át és sokan bólogattak.

2.) NASA Központ eligazító szoba, Houston, USA
– Hölgyeim és uraim! Jó reggelt mindenkinek! Történés van a Marson! A PG objektumra állítottuk az összes ott jelenleg is szolgálatot teljesítő szatellitánkat és szondánkat, de lehet, hogy lebuktunk. A Mars körül keringő MAVEN szonda egyetlen képet készített az objektumról, amit továbbított is, de többet képtelenek voltunk vele kommunikálni. A kép sajnos elmosódott, de a mérnökeink részben ki tudták élesíteni. Íme! – a vetítőn elmosódottan egy hatalmas űrhajó képe látszott. A termen döbbent moraj futott végig: – UFO!
– Igen! Most már egyértelműen elmondhatjuk, hogy ez egy idegen űrhajó, azaz: UFO. Nem tudjuk, hogy mit keres itt és mit akar. Gyakorlatilag a méretein kívül semmit sem tudunk róla. Sajnos a Mars Express és a Mars Reconaissance Orbiter is megsemmisült. Jelenleg semmi információt sem tudunk onnan szerezni!
– Leszáll?
– Nem biztos, de jelenleg a marsi egyenlítő egy pontja felett áll. Szerencsénkre az Opportunity marsjáró felett.
– De az több, mint 10 éves!
– Igen, de még megy! És ami a lényeg: a kamerája is megy!
– Űrtávcsövek?
– Már az összes a Marsra van állítva. Ilyen-olyan okból mindet megkértük, hogy nézze a Marsot. Sajnos a PG űrhajó jelenleg a bolygó általunk nem látható oldala felett van. Egyéb? – egy indiai férfi jelentkezett. – Igen?
– Dr. Vasan vagyok az űrtérképészettől. Van egy ötletünk a PG származására. Azt a MIT-es feljegyzésekből tudjuk, hogy a Déli Hal csillagkép felől jött a hajó. Ott a legközelebbi csillag az alig 25 fényévre lévő Fomalhaut. Szeretném emlékeztetni a kollégákat, hogy a Hubble űrtávcső ott mutatta ki még 2008-ban az első exobolygót látható fényben. Tudjuk, hogy ez egy hármas csillag, de ha feltételezzük, hogy az űrhajó egyenes pályán mozog, akkor ez a legvalószínűbb kiindulási hely.
– Köszönöm, Dr. Vasan!

Az űrhajó egy óra múlva leszállt. A különleges csoport szerencséjére éppen az Endeavour kráter mellett, ahol az öreg Opportunity gurult.
– Jelentést kérek! – szólt Hazenbach.
– Uram, az Opportunity napelemei megint teljes erővel működnek! Vagy a szél tisztította meg őket a rárakódott portól, vagy szerencsénk van.
– De lehet, hogy az űrhajó hajtóműve volt. Lényegre! Fénykép?
– A kamera jó. Felfelé irányítottuk. Íme a leszálló hajó.
– Ez mikor volt?
– Pár perce. Már jön a következő. A hajó kb. 1 mérföldnyire száll le a szondától. – A lassan betöltődő kép tetején jól lehetett látni a PG űrhajó tetejének kúpját, majd az oldalán kitüremkedő alakzatokat (talán hajtóművek), aztán lassan kirajzolódott az alján lévő kissé elnyújtott félgömb is. A teremben az addigi néma csendet kitörő taps váltotta fel. Felfedeztek egy hivatalos UFO-t!
Pár perc idegesítő várakozás után jött a következő kép, aminek először megint a tetejét lehetett látni, majd ki lehetett venni az űrhajó előtt álló három pöttömnyi alakot. Mintha élőlények lennének.
A következő képen az alakok közeledtek az Opportunity felé, valami szkafander-szerűség lehetett rajtuk. Ki lehetett venni a lábukat, illetve a kezüket és a fejüket, bár még mindig elég távol voltak. A szkafanderek hasonlítottak a földi megfelelőikre.
A következő képnek csak a legfelső pár sora érkezett meg. A műszerek mintha megkergültek volna. Hirtelen ezer értéket mutatott az addig megszokott monitor, majd minden elsötétült. A szonda megsemmisült!
Utána teljes csend és döbbenet. Valószínűleg az Opportunity-t a többi szondához hasonlóan szétlőtték.

3.) NASA Központ eligazító szoba, Houston, USA
A PG űrhajó 6 órás marsi tartózkodás után a Hubble űrtávcső felvételei alapján felszállt. A Hubble adatfeldolgozói azt hitték, hogy egy meteor becsapódását látták, így még mindig nem tudnak semmit a PG űrhajóról. Jelenlegi tartózkodási helye ismeretlen. Valószínűszínű, hogy a Mars egyenlítője felett vannak körpályán.

MIT közeli égitesteket figyelő központja, Massachusetts, USA
– Pete! Megint itt van!
– Hol?
– Itt. Küldöm a koordinátákat a gépedre!
– Mi? Ne mond, hogy az a pár napja megfigyelt objektum!
– De az, nézd csak meg!
– Hogy mindig mi fogjuk ki ezeket a hülyeségeket, ez már nem igaz! Én szép csendes műszakokat szeretnék.
– Kérem, ellenőrizd!
– De hol van?
– A Mars felől jön a Föld irányába! Jelenlegi sebességével úgy 3 óra múlva itt lesz.
– Mars-Föld három óra alatt. Nem rossz!
– De ha ez a meteorit becsapódik, akkor a Földnek annyi. Túl nagy! Ráadásul ilyen sebességgel.
– Figyelj! Ez túl szabályos alakú. Bármit is mondanak a NASA-s fiúk, ez túl szabályos. Meg mit csinált ez a Marsnál ennyi ideig?! Egy csepp információt nem kaptunk a név elfogadásán kívül.
– Most majd kapunk tőlük valamit talán…

4.) NASA Központ eligazító szoba, Houston, USA
– Caroline, kezdje!
– A PG űrhajó egyenesen a Föld felé tart. Egyenlőre még meteorról beszélünk. Az MIT-esek már a körmünket rágják, hogy mondjunk valami közelebbit, mert egy meteor nem tehet pár kört a Mars körül csak úgy, hogy aztán elinduljon a Föld felé. Magyarázatot követelnek!
– Talán el kellene árulnunk az igazságot?!
– De melyik igazságot? Azt, hogy egy UFO-t találtak, ami a Marson leszállt.
– Miért? Nem ez az igazság?
– És meddig halogatjuk az információ kiadását? Előbb-utóbb valamelyik amatőr csillagász is felfigyel rá.
– Vagy majd akkor, ha a Fehér Háznál leszáll a PG-monstrum? – Ekkor elszabadult a pokol. Megpróbáltak közös nevezőre jutni, de végül megint George Hazenbach javaslata nyert.

NASA sajtóközpont, Houston, USA
(Egy óra múlva. Közepes érdeklődés.)
– Üdvözlöm a nemzetközi sajtó képviselőit eme rendkívüli sajtótájékoztatón! Köszönöm, hogy ennyire eljöttek. Amit most mondok az alapvetően meg fogja változtatni bolygónk történelmét. – itt hirtelen a legapróbb motoszkálás is abbamaradt, mivel ilyen gyorsan a NASA nem szokott a lényegre térni.
– Tájékoztatom Önöket, hogy egy igen fontos bejelentést szeretnék tenni. Utána közvetlenül nem tehetnek fel kérdéseket, de ezt még a mai napon megtehetik. Az összes anyagot a tájékoztató végén megkapják a szokásos elektronikus úton. Kérésünk, hogy riportjaikat csak a sajtótájékoztató után kezdjék el! Kérem az első diát! – az elsötétülő teremben mindenki a vetítőn megjelenő Naprendszer rajzát láthatta. – Itt a Naprendszer bolygói láthatók, ahogy mindig is megszoktuk őket. Ez az óriás a Jupiter, bolygórendszerünk legnagyobbja. Három napja az MIT közeli égitesteket figyelő központja egy ismeretlen objektumot fedezett fel mellette. Az objektum a felfedezők kérésére a PG nevet kapta. Kérem a második diát! – a kép váltott.
– Önök most azt a számítógépes rajzot láthatják, amin az objektum méreteit próbáltuk megbecsülni. Hossza kb. 700 méter, legnagyobb szélessége 140 méter. Tömege ismeretlen. Alakja szabálytalan. Kérem a harmadik diát! – a kép újra cserélődött.
– Itt a PG objektum pályája látható az észlelés után. Nem egyenes, mivel több meglepő kitérőt is vett a pályaíve. Sebessége becslések szerint sok tízezer mérföld/óra volt. A számítógépes rendszer azért riasztott be, mert a pálya íve keresztezte a Föld pályáját. Ekkora becsapódás egy New York méretű várost tenne a földdel egyenlővé. Következő diát! – ekkor a Mars egy régebbi fényképe tűnt fel.
– Itt már a bolygószomszédunk, a Mars látható. A PG objektum végül is ide tartott. Mint azt Önök is tudják, a Mars körül több szondánk is szolgálatot teljesít, de mind a Mars Express, mind a Mars Reconaissance Orbiter is megsemmisült. A MAVEN szonda egyetlen elmosódott képet tudott róla készíteni. Kérem a diát! – teljes felhördülés a teremben.
– Igen, jól látják! Az objektum feltűnően szabályos: a teteje szabályos kúp alakú, oldalra terjeszkedik egy kicsit és a vége kicsit nyújtott félgömb alakú. Az objektum a Mars felé közeledve többször is lassított, majd a vörös bolygó felett körpályára állt. Ezek alapján nem valószínű a természetes eredet. A körpályán viszonylag rövid időt töltött el, majd landolt az Endeavour kráter közelében. Kérem a következő diát! – egy rajz jött „Opportunity a Marson” címmel.
– Mint Önök is tudják, a NASA egyik legnagyobb sikere, a képen látható 2003-ban felbocsájtott és a Marson 2004-ben sikeresen landolt Opportunity szonda is ott tartózkodik jelenleg. A közelség miatt a leszállóhely felé irányítottuk a rover kameráját. Kérem a következő képet! – a leszálló hajó éles képe jött.
– Ez az Opportunity képe, amit a leszálló PG objektumról készített. Ez minden valószínűség szerint egy űrhajó! A pontos méreteket még nem ismerjük, de a szondánk nagyjából egy mérföldnyire készítette a felvételt. Kérem a következő felvételt!
– Ez a szonda következő képe! Egyértelmű, hogy ez egy űrhajó, így ezentúl én is így fogom hívni. Szóval, az űrhajó előtt három pöttömnyi alak látható. A jobb megfigyelhetőség kedvéért mi karikáztuk be az alakokat. Kérem a következő képet!
– Itt már a szondánkhoz közeledő három alak látható. Szakértőink szerint valami szkafander-szerűség van rajtuk. Ahogy a fényképből ki lehet venni, hozzánk, emberekhez hasonlóan két kezük van, két lábuk és egy fejük. A méreteikről semmit sem tudunk! Következőt!
– Itt a szonda által készített utolsó kép látható. Sajnos a kép nem teljes, mivel csak a kép teteje jött át. A szonda minden valószínűség szerint megsemmisült. Következő képet kérem! – Itt megint az idegen űrhajó képe jött, ahogy a Mars homokján áll.
– A PG űrhajó kb. 6 órás tartózkodás után felszállt a Marsról és jelenleg a Föld felé tart. Megérkezés nagyjából 2 óra múlva várható. A fenti felvételeken kívül semmit sem tudunk róla! Köszönöm a figyelmüket! – Caroline eltette jegyzeteit, majd a nemzetközi sajtó megdöbbent tudósítói elől gyorsan eltűnt a sajtószoba védett, hátsó részébe. A szobában hirtelen mindenki elkezdett beszélni, de a szóvivő már eltűnt. Nem volt mit tenni, azonnal el kellett kezdeni a riportokat. A hírek hatására az összes tőzsde azonnal megbolondult, majd gyorsan be is zárt. Senki nem tudta, hogy mi következik, az emberek csak a televízióadásokat lesték, de ott csak a NASA tájékoztató képei voltak láthatóak.

5.) NASA sajtóközpont, Houston, USA
(Három óra múlva. Zsúfolásig telt terem.)
– Üdvözlöm Önöket! Előző sajtótájékoztatónkat szeretném folytatni. A PG űrhajó pályaszámításaink szerint egyenesen a Föld felé tartott mindeddig. Tudom, hogy sokan az eget kémlelték, hogy hol tűnik fel és mikor, de pár perce kaptuk az eddigi adatok korrekcióját. A hajó a Hold körül állt pályára. Valószínűleg leszállóhelyet keres, mint a Marson. Az összes elérhető műszerünket és észlelőnket ráállítottuk, de jelenleg a Hold túloldalán tartózkodik, így süketek és vakok vagyunk. Abban kérjük az Önök és a közvélemény segítségét, hogy adjanak minél több adatot és mérést. Szeretnénk minél többet tudni erről az idegen űrhajóról, mivel jelenleg semmilyen információnk sincs. – A szóvivő rámutatott az első sorban szélén ülő riporterre. – Peter?
– Tudjuk, hogy honnan jöttek?
– Igen, ez az egyetlen információ, amit az előző alkalommal elfelejtettem. A megfigyelések szerint a Déli Hal csillagkép felől jött az hajó. Ott egy közeli csillag, a 25 fényévre lévő Fomalhaut. Van saját bolygója, bár ez egy hármascsillag, így valószínűtlennek tartottuk, hogy élet kialakulhasson a környékén, de lehet, hogy tévedtünk. Ha az űrhajó egyenes vonalú csillagközi pályán mozog, akkor ez a legvalószínűbb kiindulási hely. Pillanat! – A szóvivő a fülében lévő kis „súgógéphez” kapott és hallgatta az onnan jövő információt. A teremben mindenki feszülten figyelt!
– Legfrissebb információnk: a PG űrhajó leszáll a Holdon, közel az ottani egyenlítőhöz. Ha számításaink nem csalnak a cél a Taurus-Littrow kráter. Emlékeztetni szeretném Önöket, hogy ez volt az utolsó Hold-űrhajó, az Apolló-17 űrhajó leszállóhelye még 1972-ben. Semmi mást nem tudunk.

A Földön ez alatt állandósult a káosz. Sokan féltek az idegenektől, de legalább annyian megváltóként várták őket. Minden és mindenki a Holdat nézte. Utoljára ez a ’70-es évek elején volt, az Apolló-repülések korában. De bármekkora is volt a PG űrhajó, nem láthattak semmit.

A világhálón mindenki a NASA weblapját figyeli az új hírekért, de a következő szenzáció a Hubble friss fényképe lett: egy éles kép az űrhajóról. A méretek pontosak voltak, de a súlyra még következtetni sem tudtak. Pár óra múlva a Hold körül keringő NASA-féle, az LCROSS-szonda felvételei szerint mozgás volt a hajó körül és hatalmas eszközök kerültek elő a hajóból. Pár perc múlva az eddigi éles felvételek helyett rengeteg por szállt fel a kráter környékéről. Valami munkát kezdtek el az idegenek a Holdon. Aztán felröppent a tipp: ezek bányásznak, mivel ezek olyanok, mint a földi bányagépek. De a Hold körül keringő egyetlen szonda, az LCROSS továbbra sem volt képes precízebb felvételeket készíteni a Taurus-Littrow kráter közeléről az ott szállingózó por miatt. Ugyanez volt a helyzet az összes űrtávcsőre is.

6.) Orosz Űrközpont, Moszkva, Oroszország
– Összefoglalást kérek!
– 20 órája bocsájtottuk fel a Lunar-T kutatószondát. Eddig még semmi sem utal arra, hogy a PG űrhajó észlelte volna a kutatórobotunkat.
– Mi a helyzet a NASÁ-val?
– Ők eléggé zokon vették a Lunar-T gyors megvalósítását. Nekik nincsen talonban ilyen gyorsan bevethető űreszközük, ami a Holdig is elér.
– Kínaiak?
– Semmi. Ők egyelőre csak mérlegelik a lehetőségeiket. Tudomásunk szerint az utolsó űrhajót 9 hónapja bocsájtották fel. Lassan ideje lesz egy újabbnak, de a Holdig most még nem jutnak el, mivel nincs megfelelő technikájuk.
– Mikor éri el a Lunar-T a Hold körüli pályát?
– 60 perc múlva. Utána kibocsájtja a leszálló egységet, ami terveink szerint a Taurus-Littrow közelében száll le, de a megfelelő tervezés hiányában ezt nem garantálhatjuk.
– Biztos, hogy jól programozták a leszálló egység kommunikációs részlegét?
– Uram, semmi sem biztos! A fiúk még most is dolgoznak rajta és menet közben lövik fel az új fejlesztéseket.
– Akkor miben biztos?
– Őszintén: semmiben! Sajnálom, uram!

NASA Sajtóközpont, Houston, USA
Jelentés az orosz Lunar-T szondáról:
„A szonda 21 órás út után elérte a Holdat, ahol sikeresen Hold körüli pályára állt az ottani egyenlítő felett. Ott valószínűleg kibocsájtott egy leszálló egységet, mivel a mért kiterjedése alig egyötödére csappant. A leszálló egység a PG űrhajótól nagyjából 1,2 mérföldre ért talajt. Onnan jól érzékelhetően elkezdte sugározni az elektromágneses jeleit és több sorozatnyi fényjelzést is leadott minden irányba. A PG hajósai valószínűleg észlelték a jeleket. A szonda alig 10 percnyi kommunikáció után beszüntette minden adását. A Hold körül keringő amerikai LCROSS szonda fényképei szerint a Lunar-T helyén kisebb felvillanás volt észlelhető. Ezt a szondát is valószínűleg szétlőtték.”

7.) NASA Sajtóközpont, Houston, USA
Jelentés a holdi történésekről – 4 héttel később:
„A Taurus-Littrow kráternél lévő idegen PG űrhajó továbbra sem felel semmilyen elektromágneses kommunikációs próbálkozásunkra. A leszállóhely környékét optikailag még mindig átláthatatlan porrengeteg lepi el. Az idegenek zavartalanul folytatják az ottani tevékenységüket, ami valószínűleg felszíni bányászat. A sikertelen orosz Lunar-T szonda óta nem ment a Hold felé semmilyen emberi eszköz. Ma bocsájtják fel 3 fős legénységgel a kísérleti Lunar Explorer űrhajót, amelyet bár nem ilyen célra fejlesztette ki, de elláttak a Holdutazáshoz elegendő üzemanyaggal és két emberre tervezett űrkomppal. Tervezett céljuk: leszállni a Holdon és kommunikációt kezdeményezni az ott lévő idegenekkel.”

14 órával később a Lunar Explorer simán elszakadt a Föld gravitációs terétől és pályára állt a Hold felé. Az utazás teljesen eseménytelenül zajlott. Semmi kommunikáció a Hold felől. Semmi adásra nem felelnek az idegenek. Mintha nem is létezne az emberi faj.
27 óra múlva a Lunar Explorer elérte a Hold körüli pályát.
– Kapitány! Baj van!
– De mi, Debra?
– Valami jön a Hold felszínéről felénk. Egyenesen felénk. Ütközőpályán!
– Hogyan?
– Nézzen bele az érzékelőkbe!
– Tényleg jön valami odalentről. Ráadásul hatalmas!
– Talán felszállt a PG űrhajó? Mikor látjuk optikailag?
– Ha a sebességét jól becsülöm, akkor alig 2-3 perc múlva.
– Nem csak valami lövedék jön odalentről?
– Ez sokkal nagyobb annál! Több ezer tonna!
– Mikor fogunk összeütközni?
– Valószínűleg soha! Figyelem a pályáját és most módosított rajta, így már biztosan elkerüli az összeütközést.
– Megússzuk?
– Igen, úgy néz ki, hogy ezek kitértek a hatalmas űrhajójukkal a mi kis bárkánk elől.
– Lehet, hogy jó szándékúak?
– Ezt mindenesetre megússzuk. Ott van, jobbról jön! Alig 20 mérföldnyire van. 15. Tartja a pályáját. 10. Tovább közelít. Közel leszünk, de elkerüljük az összeütközést! 5, 4, 3, 2, 1. Itt van mellettünk!
– Ez hatalmas! Tiszta felület néhol horpadásokkal és itt-ott lyukakkal. Óriási hajó! Ezek rengetegen lehetnek! De nem látom sehol sem ablakokat, se kilátót. Lehet, hogy nem élőlények, hanem automaták?
– Elment. Egyenesen a Föld felé. Houston! Láttatok mindent? Működtek a kamerák?
– Itt Houston! Minden tökéletesen átjött! Visszaigazolva, a PG űrhajó egyenesen a Föld felé tart.
– Velünk mi legyen?
– Visszafordulni nem tudtok, mert túl nagy a sebességetek! Kerüljétek meg a Holdat, majd gyertek haza! Vetted, Lunar Explorer?
– Igen. Sajnos nem tudtunk kommunikálni az idegenekkel, de legalább láttuk közelről a hajójukat. A Hold megkerülése után indulunk haza! Lunar Explorer kiszáll! Viszlát!

8.) NASA Sajtóközpont, Houston, USA
Jelentés:
„A PG űrhajó rövid 4 órás út után Föld körüli pályára állt. Jelenleg 2,5 óránként kerüli meg a Földet. Semmilyen jelet nem ad. Semmilyen kommunikációs kísérletre nem reagál.”

ENSZ Biztonsági Tanács, New York, USA
Rendkívüli ülés jegyzőkönyvének részlete:
(Levezető elnök – innentől pres) – Hölgyeim és uraim! Kérem, nyugodjanak meg és tekintsük át a helyzetet higgadtan!
(USA küldötte – innentől us) – A PG űrhajó immáron harmadik napja vesztegel a Föld körüli pályán. A Lunar Explorer űrhajónk 12 óra múlva ott tud lenne mellette és az űrhajósaink készek felderíteni az idegen hajót.
(Oroszország küldötte –innentől ru) – Országunk a mai nap reggelén fellőtte a Russia űrhajót és mi nagyjából 9 óra múlva érjük el a PG űrhajót. Mi előbb érünk oda, így mi leszünk az elsők!
(Kína küldötte – innentől ch) – Ez igazságtalan. Ma reggel mi is fellőttük a Shenzou-7 űrhajót és nagyjából 10 óra múlva érjük el a PG-t. Minket illet az elsőbbség!
(us) – A mi űrhajósaink éppen csak lecsúsztak a Holdnál a kapcsolatfelvétellel. Minket illet az elsőbbség!
(pres) – Uraim! Ismételten nyugalomra intem Önöket! Kérem, higgadjanak le!
(ch) – Az első embert az oroszok küldték az űrbe. A Holdon először amerikaiak jártak. Most mi jövünk, kínaiak! Mi szeretnénk felvenni a kapcsolatot az idegenekkel.
(us és ru egyszerre) – Tiltakozom!
(ch) – Kormányom véleménye szerint így igazságos!
(ru) – De ténylegesen mi érünk oda először! Alig 9 óra múlva. A biztonságot sem elhanyagolva esetleg le tudjuk ezt szorítani 6 órára.
(us) – Ez abszurd! Hányszor hallottuk ár ezt a szöveget, aztán az űrállomás dokkolóját sem találták el.
(ch) – Az időt mi is le tudjuk rövidíteni 7 órára. Talán 6-ra.
(ru) – És most működni fog jól a szkafanderük? Mert a tavalyelőtti eset óta…
(ch) – Tudom! Az csak véletlen volt! De akkor sem lett belőle tragédia!
(pres) – Uraim! Ne akarjanak versenyezni minden áron! Megegyezést ajánlok!
(ch) – Talán sorsoljuk ki?
(pres) – Nem! De mi lenne, ha egyszerre próbálnának bejutni az űrhajó belsejébe?
(us) – Hogyan? Ezt nem értem!
(pres) – A Lunar Explorer jelentése szerint ez egy hatalmas űrhajó. Szerintem több csapat is megpróbálhatná a bejutást!
(us) – Talán működhet.
(ru) – Elfogadható.
(ch) – Esetleg jó lesz.
(pres) – Örülök, hogy elnyerte tetszésüket!
(ru) – De mi nem akarjuk bevárni a többieket! Jelen helyzet szerint mi érünk oda elsőnek. Űrhajósaink mindegyike volt már űrsétán és sokszor dolgozott a Nemzetközi Űrállomáson kívül is. Kifejezetten alkalmasak erre a feladatra!
(pres) – Mielőtt Kína és az USA tiltakozna, van még egy javaslatom: az kezdheti a behatolást, aki először odaér és a helyet is ő választja meg. A következő ott már nem hatolhat be, neki más helyet kell keresnie.
(us) – Ez jó!
(ch) – Tőlem mehet!
(ru) – Elfogadható!
(pres) – Akkor ezt fogadjuk el gyorsan határozatban és kérem, hogy mindenki küldje fel a saját űrhajójának!

9.) Russia űrhajó, Föld körüli pálya
6 órával később
– Ivan, ez hatalmas! Nem túloztak az amcsik!
– Igazad van, Vologya! De hol vannak a kínaiak? Állítólag velünk egy időben kellene ideérniük! Add ki a hívójelet a közös frekvencián!
– Kiadva. Most mi legyen?
– Először is repüljük körbe, hogy alaposan szemügyre vehessük!
– Ne fáradjatok, fiúk! Itt Shenzou-7 űrhajó. Mi már tettünk egy kört.
– És mit láttatok?
– A hajón sok kisebb-nagyobb rés van. A legtöbbje szabályos, nagyjából téglalap alakú. Mintha ajtók lennének. De van néhány szabálytalan is. Elhelyezkedésükben sincsen rendszer! Ezeket mintha meteorzápor csinálta volna.
– Hol vannak az amerikaiak?
– Pár óra múlva érkeznek meg a Hold felől.
– Akkor ti voltatok az elsők. Bementek?
– Úgy egy óra múlva, ha a hajóink kikerülnek a Föld árnyékából. Itt sötétben csak tapogatnánk. Ezt javasoljuk nektek is!
– Kösz a tippet. Russia kiszáll. – ezzel kikapcsolta az adóvevőt.
– Ivan, ne menjünk mégis? A politikusok szerint mehetünk.
– És te mióta hiszel a politikusoknak? A kínaiak nem akarnak rosszat! Ráadásul már körberepülték a PG-t. Tegyük meg ezt mi is és keressünk ideális bemeneti helyet.
– Jól van, te vagy a parancsnok!

Egy órával később:
– Shenzou-7, jelentkezz!
– Itt vagyunk.
– Hol mentek be?
– Középen van a legnagyobb ajtónak látszó valami. Megpróbáljuk ott.
– Biztosak vagytok ebben? Ott elég sok a rés meg a meteortalálat. Nem lenne jobb máshol próbálkozni?
– Nem, kösz’ a tippet, de mi maradunk a közepén. És ti hol próbálkoztok?
– A tetején láttunk egy ajtószerűséget, ahol könnyen befér egy szkafanderes hajós. Ott próbálkozunk. A beöltözéssel nagyjából megvagyunk, így indulunk is.
– Mi is. Sok sikert!
– Nektek is! Találkozzunk odabent!

Lunar Explorer űrhajó, Föld körüli pálya
Másfél órával később.
– Houston! Itt a Lunar Explorer!
– Üdv a Föld körül! Gyorsak voltatok!
– Belehúztunk. Szerencsénk van, mert az idegen hajó itt van pár mérföldnyire mellettünk. Szabad szemmel is kiválóan látható!
– Pontosan hol vagytok?
– Gyakorlatilag a PG űrhajó mellé értünk ismét.
– A többiek?
– A tetejénél ott van az orosz űrhajó. A közepénél ott van a kínai. Senki sem kommunikál. Még jó, hogy nem mondtuk el senkinek, hogy a Marson csak az űrhajó alja lehetett nyitva, mert máshol nem láttunk semmilyen nyitott részt. Így megmaradt nekünk az alja, de lehet, hogy előbb célba érünk, mint a többiek. Debra és Tim beöltöznek, majd megpróbálnak átszállni a PG-re.
– OK. Értettem. Sok sikert!

10.) A PG űrhajó belseje, Föld körüli pálya
CNN jelentése
„Mindhárom földi jármű elérte az idegen PG űrhajót és a földi személyzet 2-2 tagja immár órák óta próbálkozik a bejutással. Houston szerint a NASA hajósai, akik az űrhajó aljánál próbálkoztak, pár perce sikeresen bejutattak az idegen űrhajó belsejébe. A kínai Shenzou-7 és az orosz Russia legénysége körülbelül fél órával előzte meg őket.
Az űrhajósok jelentése szerint az idegen hajó belsejében mindenhol mesterséges gravitáció van, de a Földön megszokottnál 20%-kal kisebb. Méréseik szerint a hajó belsejében sok a nitrogén és az oxigén, de az arányuk nem a nálunk megszokott. Ráadásul az emberi szervezet számára túl sok a por és rengeteg az ammónia, így az emberi szervezet számára a légkör alkalmatlan a belégzésre. A kínai hajósok csak ércraktárakat találtak, vagy legalábbis arra hasonló valamiket, mivel elég sok egyformára öntött fémdarab volt szabályosan egymásra rakva. Az oroszok ismeretlen gépeket találtak, amik igen porosak voltak. Tippjük szerint ezekkel bányásztak érceket a Holdon. Minden legénység arról számolt be, hogy igen sok a folyosókon a lerakódott por. Ez is az intenzív bányászati tevékenységre utalhat. Eddig úgy tűnik, hogy az idegenek bányászok!
A földi űrhajósok fokozatosan próbálnak a hajó belseje felé menni.”

Az amerikai legénység rádióforgalma
– Figyelj, Tim! Tőled jobbra ajtó lehet!
– Te, ezek tényleg nem ismerik a kilincs fogalmát! Mindenhol csak ezek a hülye érintőpanelek fejmagasságban.
– Ja, ráadásul az ajtók is túlméretezettek! Ezek jóval nagyobbak lehetnek nálunk!
– Vagy azért ekkorák az ajtók, hogy a bányászgépeik is beférjenek. Az oroszok szerint ugyancsak nagyok a bányászgépeik!
– Na, nyomom! Figyelj!
– OK!
– Houston! Bemegyünk!
– Nyugtázva! Szóljatok, ha valami érdekeset találtatok!
– (Ajtónyitás, majd csend a vonalban. Legalább egy-két percig.)
– Lunar Explorer! Ott vagytok?
– Te jó ég! Megtaláltuk őket!
– Kár, hogy kiment a kép! Írjátok le őket!
– Úgy 220-250 cm hosszú óriások! Iszonyúan izmosak. És békésen fekszenek mind. A mellkasuk, vagy valami arrafelé, békésen jár fel-le. Szerintem alszanak! Nagyjából humanoidok! Egy fej, két kar, két láb. Csak jóval nagyobbak nálunk! Bőrük színe kicsit kékeszöld, de ez bizonytalan!
– Debra! Fényképet! Készíts fényképeket, aztán gyertek kijjebb, hogy mi is láthassuk!
– OK. Csinálom!

10 perc múlva minden létező földi híradásban a békésen alvó hatalmas űrhajósok fényképei szerepeltek. Addigra odaértek a kínaiak, majd pár perc múlva lélekszakadva az oroszok is. Megpróbálták közösen felébreszteni a bejárathoz legközelebb fekvő idegent hanggal, majd némi löködéssel, de eredménytelen! Lehet, hogy ezek olyan mélyen alszanak, hogy észre sem vesznek bennünket, embereket? Mindenhol teljes értetlenség!

11.) A PG űrhajó belseje, Föld körüli pálya
– Ezek nem akarnak felébredni. Talán náluk ez a kóma?
– Hát, akkor mit csináljunk?
– Már negyed órája itt vagyunk és semmi eredmény.
– De legalább mindent körbe tudtunk fényképezni és filmezni.
– Pekingben eredményt akarnak!
– Nyugi! Houstonban is.
– Meg Moszkvában is.
– De akkor mi legyen?
– Próbáljuk meg az egyiket elmozdítani az ágyáról. Hátha… – a hat válogatott űrhajós teljes erejét bevetette, így lassan sikerült a szélső ágyon fekvő óriást az ágy szélére vonszolni, majd onnan leesett a kb. 30 centire lévő kabinpadlóra. A koppanás hatására viszont kinyílt a szeme, majd kábán meredt a számára kicsi szkafanderes idegenekre. Felállt, de erősen tántorgott. Mintha részeg lenne vagy erősen másnapos.
– Blux’orr aquim xnop! – valami teljesen érthetetlen nyelven beszélt, de érezhetően indulatosan. A földi űrhajósok felé gesztikulált és a fejét fogva felegyenesedett. Teljes méretétől megijedtek a földi űrhajósok és hátráltak, de az idegen továbbra is csak valami érthetetlen nyelven zagyvált. Aztán oda megy a kabin falához, majd az egyik halványkéken világító panelhez ért. Erre a panelből megszólal egy géphang jól érthető angolsággal:
„- Miért nem hagynak békén aludni? Mi csak bányászok vagyunk! Már átutaltuk a szatellitán kitermelt érc értékét!”
– Ez egy fordító automata? – kérdi az egyik kínai űrhajós angolul. – Érti amit mondunk?
– Persze, hogy értem! – fakad ki az idegen űrhajós – Hogyan lehet ilyen hülyeséget kérdezni? A tetves bolygótok köré állva a hajónk automatája a műholdas adásaitok segítségével megtanulta a nyelveteket, így segít beszélni. De miért kérdeztek ilyen ostobaságot?! Talán nem ismeritek a társasági szabályzatot?
– Tessék? Milyen szabályzatot? – kérdezett vissza az egyik orosz.
– Mi még soha nem láttunk földönkívülit! – vágja rá Debra. – Ti jöttetek elsőnek a bolygónkra!
– Hé, Kropx, ébredj! – ezzel a szomszéd ágyhoz ment, melybe alaposan belerúgott, így az ott alvó másik idegen is felébredt.
– Mi van? Miért nem alhatok nyugodtan?
– Jók voltak a koordinátáid? Ezek azt mondják, hogy még soha nem találkoztak magunkfajtákkal.
– Kik? Ezek a törpék? Ugyan már! Üsd le őket!
– Nézd meg azokat a nyamvadt koordinátákat! Most! – A szólított Kropx erre felnézett egy felette lévő halványan világító panelra, amin érintésre kigyulladt pár egyszerű fényjelzés.
– Itt minden jó!
– A helyzetjelző is?
– Várj! – megkopogtatta a panelt, mire az egyik lámpa őrült villogásba kezdett lila-sárga színek között váltakozva. – Ez g’donk! – ezt a szót nem fordította le a gép, de érezhetően valami káromkodás volt.
– Na, nagyokos! Rossz?
– Igen, ez tiltott bolygó! El kell tűnnünk innen, de azonnal.
– De miért? – ezt már az összes földi egyszerre kérdezte.
– Ez a rendszer nem a bányatársaság része! Nem lehetnénk itt! Sőt, jól látom, ti még a csillagközi utazást sem fedeztétek fel, ugye?
– Így igaz! – válaszolt Tim, az amerikai parancsnok. – De már a Holdunkon jártunk!
– G’donk! – megint ez a lefordíthatatlan szót használta a Kropx nevű idegen. – Ez egy poshadt tiltott rendszer!
– De miért tiltott? – kérdezett Tim parancsnok.
– Mert még kis hülyék vagytok. Ősemberek! Nekünk meg nagyon nem szabadna itt lennünk! Csak azért kerültünk ide, mert ez a csökött agyú elrontotta a navigálást. – ezzel a felébresztett szomszédjára mutatott, majd kiöltötte rá a jó fél méteres, kétfelé ágazó nyelvét.
– Akkor minél hamarabb menjünk innen! – válaszolt a szomszéd. – Legalább nyugodtan alhatunk tovább!
– De értsétek meg végre! Ti tényleg a legelső idegenek vagytok nálunk! És az egész világunk tud rólatok! – kérlelte őket Debra. – Nem mehettek el!
– Figyelj, te kis törpe! Mi bányászok vagyunk! És a társaság szabályzata szerint minden bányászati munka után 30 órányi pihenés jár. Ebben zavartatok meg minket, de nagyon! Az mondjuk egy dolog, hogy a rendszert eltévesztettük, mert valószínűleg nem ide kellett volna jönnünk!
– De kérem, maradjatok! Szeretnénk megismerni titeket és a világotokat! Rengeteg kérdésünk van.
– Kropx, mi legyen? – ezzel összenéztek, majd a kezüket beleegyezően összeérintették. – Jó, maradunk pár napig!
– Köszönjük a Föld lakói nevében!

12.) A PG űrhajó belseje, Föld körüli pálya
Negyed órával később.
– Megvizsgáltunk ezt a poshadt tiltott világot. Nem tetszik. A központi csillag itt túl sárga, nekünk kifejezetten rossz. Meg a bolygótokon is undorítóan sok a kék szín. És ez a rengeteg víz a felszínen! Hát, igen rossz lehet ott élni. Ráadásul a légkörötökben igen sok az oxigén és alig van éltető ammónia. Meg túl nagy a felszínen a gravitáció. Becsületes k’routh ott nem száll le, mert túl nehezek lennénk.
– Várjatok! – szólt az egyik amerikai – Ammónia a légkörben? Az tényleg nincs, mert az nekünk nagy mennyiségben mérgező. A gravitáció nekünk éppen jó. Ti ezek szerint kisebb gravitációhoz vagytok szokva? És mi az a k’routh?
– Ez a gravitáció olyan 25%-kal nagyobb a miénknél. A k’routh meg a fajunk neve. A legtöbben a Fomalhaut-4-ről vagyunk, ez fajunk a k’routh otthona. Ez a legjobb bányászok bolygója. De a sok bányászat miatt már több évszázada más bolygókon termelünk ki minden szükséges anyagot.
Hamarosan kiderült, hogy a bányászok mihamarabb szeretnének visszamenni a Fomalhaut-4-re, mert az itteni helyzetből elegük van. De mivel ilyen kíváncsiak a földiek, ezért némi nyersanyagért leszállnának, főleg, ha azt nem nekik kell kibányászniuk. Hajójuk, a K-4186 legénysége tovább alszik, de a már felébresztett két idegen, Nuillanq parancsnok és Kropx navigátor leszállnak a Földre egy saját kis komppal és megfelelő méretű szkafanderrel, hogy megmutassák magukat.

13.) Washington D.C., Fehér Ház előtti park
Két óra múlva – CNN jelentése
„A világsajtó teljes jelenlétében és az ünneplő tömeg jelenlétében leszálltak az idegen űrhajósok. Nuillanq parancsnok és Kropx navigátor először méreteivel sokkolta a tömeget, mivel mindketten 230 centi felettiek, valamint a súlyuk 150-160 kg körüli. Természetesen szkafandert viselnek a földi levegő elleni védekezésül, de elég nehézkesen mozognak, mivel számukra a bolygónk gravitációja túl erős. Az Elnök személyesen fogadja az űrbéli látogatókat.”

A látogatás elég rövidre sikerült, mindössze egy óra volt, mivel az idegeneket eléggé megviselte a túl nehéz gravitáció. De ezen rövid idő alatt is megállapodtak pár dologban: a technikájukból szívesen adnak egy-két számunkra érdekes dolgot cserébe némi fém kellene nekik. A Föld minden kormánya és technikai kutató-fejlesztő intézete érdeklődéssel várja a fejleményeket.

Alig két óra múlva az üzlet részletei is nyilvánosságra kerültek. A mesterséges gravitációért cserébe az idegenek kérnek európiumot – ezt bányászták a Holdon is, neodíniumot és holmiumot. Több száz kilogrammot mindegyikből. Esetleg pár embert elvinnének az anyabolygójukra.

14.) NASA Központ eligazító szoba, Houston, USA
– Köszöntöm Önöket! Sokáig úgy látszott, hogy ezt az agytröszt csoportot feloszlathatjuk, mivel az idegenek ittléte nyilvános lett. Viszont most itt van a kérésük. Vitassuk meg ezt!
– Üdv mindenkinek! Pete Sanchez vagyok, geológus. Magam részéről roppantul furcsállom, hogy három ilyen ritka földfémet kérnek az idegenek. Az európium jól bányászható a Hold felszínén, ha hihetünk az 1970-es évekbeli Apolló-űrhajósok méréseinek. De a neodínium és a holmium igen ritka itt a Földön. Nagyon nehéz a bányászatuk, a készlet szinte semmi.
– Köszönöm, Pete! Alex? – szólt a jobbján ülő közismert technikai gurunak.
– Ne kövezzenek meg, de biztos, hogy kell nekünk a mesterséges gravitáció? Bár az űrhajósainknak igen jól jönne, de szerintem nem feltétlenül ez kellene. Inkább a csillagközi utazás technikája kellene szerintem.
– Köszönöm, Alex!

Hosszú vita után arra a következtetésre jutottak, hogy ebből komoly baj lehet az egész bolygón! Az üzlet látszólag jó, de valami nagyon nem stimmel. Ráadásul az idegenek kérése rommá döntötte a nyersanyagtőzsdéket és egekbe emelte a kért anyagok amúgy is drága árát.

Három nap múlva világos lett, hogy az idegenek kérései teljesíthetetlenek. A földi bányák reménytelenül túlterhelődtek, ráadásul a környezetet is ki kellett szipolyozni. Viszont az immáron felébredt k’routh bányászok várták a készleteik feltöltését.

15.) Az Elnök dolgozó szobája, Washington, USA
– Elnök Úr! Nuillanq parancsnok keresi telefonon!
– De hogyan? Mindegy! Kapcsolja be! – kattanás a telefonban – Üdvözlöm, parancsnok!
– Üdv, Elnököm!
– Hogyan tud telefonálni?
– Ugye nem gondolta komolyan, hogy a maguk kis telekommunikáció hálózatának feltörése gondot okozott nekünk? A fordítást meg amúgy is az automata végzi.
– Ok, köszönöm! Miben segíthetek?
– Elnököm! Kellene a szállítmány! A bányászaim türelmetlenek!
– Nem tudjuk teljesíteni a kérésüket! Túl sokat kérnek! Szeretnénk mást felajánlani.
– Ne beszéljen félre! Nekünk ez kell és semmi mást nem fogadunk el.
– De ez akkor is sok! Teljes kapacitásra kapcsoltuk a bányáinkat és a finomítóinkat, de akkor is túl sok!
– Engem nem érdekelnek a kifogásai! Tro’outh! Egyes figyelmeztetés!
– Ez mi?! Kérem, parancsnok, magyarázza meg!
– Elnököm! Figyeljen! Az Önök ideje szerint 14 perc múlva jelentkezem.
– Most mi lesz?! – tette le értetlenkedve telefonját az Elnök, majd beleszólt az asztalán lévő interkomba. – Rosie, kérem, riadóztassanak mindent. Valamilyen figyelmeztetést kapunk, de fogalmam sincs, hogy milyent.

4 perc múlva Rosie, a titkárnő berohant az Ovális irodába:
– Elnök Úr! Azonnal kapcsolja be a CNN-t!

A CNN jelentése adásmegszakítással!
„A Föld támadás alatt”
Az idegenek űrhajója figyelmeztetés nélkül egyetlen bombával megsemmisítette a Karib-tengeri Montserrat szigetét. A környéki hajósok szerint az égből jött valami egyre növekvő hangos fekete folt és a sziget felett felrobbant. Nagy hanggal kísérve felrobbant valami a levegőben és a kis sziget nyomtalanul eltűnt. Csak egy pár méter mély lyuk maradt ott. A szigeten élő hatezer lakos nyomtalanul eltűnt.

– Te jó ég! Most mit csináljunk? – az Elnök döbbenten ült a székében. – Rosie! Hamarosan hív ez a Nuillanq. Kapcsolja be! És kérem a vészhelyzeti stábot azonnal!

– Parancsnok, ezt nem tehette! – üvöltötte az Elnök pár perc múlva a telefonba. – Nekünk az emberélet a legszentebb! Semmi sem fontosabb!
– Nyugalom, elnököm! Higgadjon le!
– De ezt nem tehette meg!
– Dehogynem! Ez a társaság standard eljárása elégedetlenkedő bolygók számára.
– Hogy micsoda?
– A maguk poshadt bolygója engedetlenkedett, így alkalmaztuk a bevett legegyszerűbb fenyítést!
– De ez tömeggyilkosság!
– Ugyan már! Túl sokan vannak ezen a bolygón! Legalább most már valamivel kevesebben vannak.
– Maga állat! Ezt nem tehette meg!
– De igen! És legközelebb nem ilyen kicsi célpont lesz, hanem például az a város, ahol a maga háza áll. Ez a Fehér Ház, ha tényleg az a neve. Adjanak elég fémet!
– De lehetetlent kér!
– Ugyan már! Hamarosan újra hívom! Addig szervezkedjen!

16.) Moszkva, titkos kormányszállás
– Tábornok, vessük be a Nagy Szergejt!
– De az tizenöt éve fent kering és senki sem próbálta ki! Még tesztelve sem volt!
– Szerintem menni fog!
– De az amerikaiak mit szólnak majd?
– Ki törődik velük? Nekik nincsen odakint keringő atomfegyverük, mint nekünk.
– Vagy nem vallják be, mint mi.
– Akkor mi legyen?
– Kérjen utasítást az Elnöktől.
– Az orosztól vagy az amerikaitól?
– Maga teljesen meghibbant? Persze, hogy az orosztól!

Fehér Ház válságterme, Washington, USA
– Uram! Az oroszok kilőttek valamit az idegen hajó felé.
– Te jó ég! Miért?!
– Mi lehet az?
– Csak nem az egyik titokban fent keringő rakétájuk?
– De azokat leszerelték.
– Ja, ugyanúgy, ahogy mi is. Elméletileg.
– Mi nem lövünk? Szerintem a mi fent lévő bombánk erősebb, mint az oroszoké.
– Biztos ez? Várjuk meg, hogy mi lesz belőle!
– Igenis, Elnök Úr!
– És mikor ér oda?
– Úgy mostanában. Alig 1 perc múlva.
– Irányítsanak rá mindent, amit csak fent kering!
– Már megtörtént. Képeket és felvételeket jönnek. Itt az egyik közeli fényképező műhold. A kamera fókuszában a PG űrhajó van. – a közvetítésen világosan látható volt, ahogy az orosz rakéta nagy sebességgel közelít az idegenek űrhajójához. A hajó burkolata előtt felrobbant. Hatalmas fényesség és nyomáshullám. Egy másik oldalon lévő kamera szerint a robbanásnak semmi hatása nem volt az idegenek hajójára. mintha valami pajzs védené.

Pár perc elteltével az idegen hajóból tucatnyi lézersugár csapott ki és az összes látószögben keringő műholdat és emberi műtárgyat szisztematikusan megsemmisített. A mesterséges kisbolygók nem egyszerűen felrobbantak, hanem mintha elpárologtak volna.

Az idegenek közölték az amerikai elnökkel, hogy az emberek bosszantó kis bombácskája ellen minden egyes látószögükbe kerülő mesterséges emberi objektumot automatikusan megsemmisítenek. A földi műholdas kapcsolatok gyakorlatilag megsemmisültek. A bolygó nyalogatta sebeit.
Másnap a Föld kormányai teljes összefogással előteremtették a kért érckészlet kb. felét. Az idegenek a bombáért kárpótlásul kértek 10 tonna tömény ammóniát is. Ezt kivételesen könnyű volt teljesíteni, mivel elég könnyedén le lehetett gyártani. Az összegyűjtött érceket és az ammóniatartályokat a világszerte leszálló kis automata kompokra kellett felpakolni az embereknek.

17.) A CNN jelentése
„Az idegenek kompok leszálltak. Mindegyik a megadott helyen. Megkezdődött a berakodás. Eközben az idegenek újabb követeléssel álltak elő: elvisznek 30 embert, hogy a saját bolygójukon bemutassák fajunkat. Ha ezt a követelést nem teljesítik 1 órán belül a kormányok, akkor azonnal felrobbantják New York városát. Viszont mivel a Föld kellemetlenkedett, ezért a beígért mesterséges gravitációt nem adják.”

A CNN jelentése négy óra múlva:
„Az idegenek a kompok beérkezése után búcsúzás nélkül egyszerűen elhagyták a Föld körüli pályát. A Föld népei nem örültek, mivel Montserrat lakosait már semmi sem támasztja fel, ráadásul a hajón lévő 30 önkéntes sorsa is teljesen bizonytalan.”

18.) A PG űrhajó fedélzete
– Nuillanq parancsnok! Antonio Fox őrnagy vagyok, az emberi különítmény parancsnoka. Kérem, jelölje ki szállásunkat és adjon lehetőséget egy légszigetelt rész elkülönítésére.
– Mit mondtál? Ki vagy te? – hörgött fel a megszólított.
– Antonio Fox parancsnok.
– Te kis féreg! Itt csak egyedül én vagyok a parancsnok. – Ezzel teljes erővel a falhoz csapta az emberek parancsnokát, aki az ütéstől véresen összerogyott a padlón.
– Ezt miért kellett? – szólalt meg egy erőteljes női hang.
– Debra Smith vagyok. Miért kellett értelmetlenül megütnie? Antonio sokkal gyengébb fizikumú mint maga. Az sem biztos, hogy túléli!
– Én ismerlek téged! Nem te voltál az egyik, aki a poshadt bolygótok körül felébresztett?
– De igen! És most önként jöttem a hajójára, ahogy a többiek is. Szóval, hol tudom megvizsgálni és ellátni Antoniót?
– Ellátni? Az meg minek? Hiszen amint kicsomagoltuk a ruhájából, megesszük.
– Tessék? Hogy mit akarnak tenni?
– Hát megenni! Miért, szerinted minek kellettetek ti? A legénységem már túl rég nem kapott valódi ételt. De ti itt vagytok, így lesz friss kaja!
– De parancsnok! Nem erről volt szó még a Földön!
– Kit érdekel, hogy miről volt szó?! Túl kicsik vagytok ti, hogy ártsatok a nagy k’routh népnek! – hosszú nyelvét Debrára öltve lezárta a beszélgetést.
– Csak nehogy megártson az étel! – suttogta Debra a foga alatt, majd a sebesült parancsnok mellé térdelt és csendesen egy apró kis tűt szúrt bele. A többi ember már tudta: ciáninjekciót adott be neki, hogy gyors és egyszerű halála legyen. Az összes önkéntesnél volt ilyen injekció.

19.) A PG űrhajó fedélzete
Pár perccel később.
– Fiúk, gyertek ide!
– Mit tudtál meg, Debra? Mi van Fox parancsnokkal?
– Halálán volt. Vér ömlött ki a szájából. Ezek az állatok meg akarták enni. Kérte, hogy segítsek neki elmenni. Megtettem. Sajnálom!
– Megenni? Nem értetted félre?
– Nem. Ez a nagy barom úgy beszél rólunk, mint kajáról a legénysége számára. Ja, és nagyon kényes arra, hogy csak ő lehet a parancsnok.
– Mit csináljunk?
– Nem áldozhatjuk fel magunkat!
– Próbáljunk meg fellázadni!
– Várj! A k’routh bányászok sokkal erősebbek mint mi. Még megsebesíteni sem tudjuk őket! Ráadásul fegyverünk sincs!
– Ez azért nem teljesen igaz! – szólt közbe az egyik nyurga orosz önkéntes érdekes akcentussal.
– Szergej? Mit akarsz mondani?
– Nálam van egy nagy kaliberű pisztoly, ami víz alatt is simán működik. Valószínűleg itt is jó lesz. És sok töltény!
– Akkor a házizsákodban… ?
– Hát igen, a tetején tényleg némi élelem van, de alatta fegyver! – innentől záporoztak az ötletek:
– Ez nagyszerű! És ki ellen használjuk?
– Egyáltalán hová célozzunk?
– Ezeknek mi a sérülékeny pontjuk?
– Hol vannak a létfontosságú szerveik?

Tíz perc múlva kész volt a haditerv.
Mivel az embereket egy kis ammónia-mentes kettős zsilipkamrában tartották, ezért a kamra előtt álló őrt a könnyű szkafanderbe öltözött Szergej behívta a közös részbe, majd a sötét sarokban álló Debra egy mozdulattal beleszúrt egy cián injekciót. A hatalmas k’routh egy hang nélkül összeesett és megszűnt a lélegzése is. Megvolt az idegenek elleni tartalék fegyver: a cián!
A második idegent a zsilipkamra előtt lőtték meg: a lábszárát találták telibe. A meglőtt lábból jókora darab hiányzott, az idegen egyből összeesett a fájdalomtól. A ciáninjekció itt is gyorsan hatott.
Szépen lassan haladtak a földi önkéntesek, akik többsége harcedzett katona volt, így nem esett nehezükre a haditerv megbeszélése és kíméletlen végrehajtása.
A k’routh áldozatok rendre meglepődtek, amikor egy ember eléjük állt és lelőtte őket. De közben valamelyik idegen riadót fújt, ugyanis minden világítás átváltott lila-sárga villogóra, ami az idegenek riadószíne volt. Ezután már a k’routhok vadásztak az emberekre és durva csata alakult ki.
Hamarosan a parancsnoki helyiségbe szorultak vissza a k’routhok, amit a megmaradt 12 ember vett körül. Az idegenek kint a folyosón hagyták Nuillanq parancsnok rommá lőtt testét. Kropx navigátor a belső hangszórók segítségével pedig békeüzenetet küldött. Tárgyalni akart az emberek vezetőjével, Debrával.

20.) A PG űrhajó fedélzete
Tíz perccel később tárgyaltak abban a hálókörletben, ahol először létrejött a két faj közti tárgyalás.
– Nos, Kropx, meg kellene állapodnunk!
– Igen, Debra. Jó ellenfél vagytok, keményen harcoltatok, de most vessünk véget a csatának. Ti mit szeretnétek?
– Az összes sebesültünket szeretnénk ellátni. Valamennyi embert, akár halott, akár nem, szeretnénk békében hazavinni.
– De nekünk friss hús kell! A bányászaim nagyon éhesek.
– Mi nem adjuk oda a halottainkat! A sebesültekről meg szó sem eshet! Nálunk mindennél fontosabb az emberi élet és a tisztességes temetés.
– Akkor adjátok ide a k’routh halottakat. Legfeljebb őket esszük meg!
– Tessék? Ti kannibálok vagytok?
– Ezt a szót nem értem! Mondjad el másként!
– Ti megeszitek a fajtársaitokat?
– Persze! Mint a legtöbb intelligens faj a galaxisban!
– Nálunk ez a legszigorúbb tabu!
– Akkor mi lesz a halottakkal?
– Jó, odaadjuk, ha ti is kiadjátok a mieinket.
– Rendben.
– És kellene egy hajó vagy valamilyen jármű, ami hazavisz a Földre minket.
– Megkapjátok ezt is.

A tárgyalás közben kiderült, hogy a titokzatos bányásztársaság mindössze hat hajóból áll és általában törvényellenesen bányászik ritka fémeket. Gyakori, hogy a lakosságot megfélemlítik vagy megbüntetik. Azt tényleg sajnálta Kropx navigátor, hogy erre a tiltott rendszerbe jöttek, mert ezt szigorúan tiltja minden törvényi rendelkezés. Leginkább azt sajnálta Kropx, hogy mindez az ő hibájából történt. A régi parancsnok tényleg egy vérengző vadállat volt, így nem sajnálták, hogy elpusztult. Ahogy Kropx fogalmazott: „jó fogás lesz napokig!”.
Ígéretüknek híven tényleg adtak egy nagyobb kompot, amivel automatikusan hazatérünk a Földre. Beszállás után 3-4 nap múlva hazaérünk.

Debra Winger századost hallották. Jelentés vége.

Szólj hozzá!