Pánti Irén: Ikonok és antiikonok

Pánti Irén: Ikonok és antiikonok

Minden korszaknak vannak jellegzetes figurái akik hol pozitív hol negatív megközelítésben hosszú
ideig foglalkoztatják a közvéleményt aztán hirtelen köddé válnak átadván helyüket az újaknak ..A problémák azonban,melyet felvetettek gyakran továbbélnek,és megoldásért kiáltanak.
Talán nem véletlen hogy,ezek a problémák az egészségügyben merültek fel,mert ez a terület most is ezer sebtől vérzi

A Fekete Angyal ügy

Ez az ügy az első olyan magyarországi eset volt melyben kórházi sorozatgyilkosság elkövetésének gyanúja miatt indult a nyomozati eljárás 2001-ben.
A kórházi sorozatgyilkosság a szociális, intézeti illetve kórházi körülmények között elkövetett gyilkosságok sajátos típusát jelenti..Az elkövetők kórházakban ,elmegyógyintézetekben idősek otthonában dolgozó orvosok ápolók az áldozatok idős, súlyos betegségben szenvedő kiszolgáltatott emberek ..Ezeknek a gyilkosságoknak 3 típusát különböztetjük meg.
Mikor a kórházi dolgozók a hozzátartozók felbujtására nyereségvágyból rövidítik meg az ápoltak életét. Más esetben a beteg elviselhetetlen szenvedése láttán halálos adag injekció beadásával könnyítik meg halálukat.. Ilyenkor nincs haszonszerzési szándék,de a beavatkozás az ápoltak hozzájárulása nélkül történik,tehát bűncselekmény.. A harmadik típust azok képviselik,akik feltűnési vágytól vezérelve szándékosan rontanak a beteg állapotán,majd látványosan visszahozzák az életbe,ilyenkor úgy érzik,hogy .uralkodnak élet és halál felett..
Az ügy későbbi vádlottja F.T. a Nyírő Gyula Kórház I. sz. Belgyógyászati Osztályán ápolónőként dolgozott 2000 év májusa és 2001 februárja között
A későbbi vádlottat. munkatársai tapasztalt, munkabíró ápolónőnek tartották, ennek ellenére nem volt népszerű közöttük. Gyakran kapták hazugságokon és az is elterjedt róla, ha ő van műszakban többen halnak meg az osztályon.A háta mögött a „Halál Angyalának” is nevezték…2001 februárban az egyik ápolótársa észrevette, hogy F.T. engedély nélkül adott be injekciót az egyik súlyos rákbetegnek, aki rövid idő múlva meghalt..
Az esetet jelentette a főigazgatónak, aki azonnal feljelentést tett a rendőrségen. Mivel konkrét bizonyítékuk a bűncselekmény elkövetésére nem volt, a rendőrök kamerákat szereltek fel a kórházban és figyelték a nővér munkáját..A megfigyelés idején azonban az ápolónő nem követett el szabálytalanságot. A rendőrség mindezek ellenére 2001. február 15-én őrizetbe vette és gyanúsítottként hallgatta ki. A gyanúsított az eljárás során végig együttműködő volt, hazugság vizsgálatnak is alávetette magát. Vallomása szerint kb. 40 végső stádiumban lévő betegnek adott be morfiummal vagy seduxennel kevert kálium injekciót és ezek a betegek rövid idő múlva meg is haltak Az elhunytak holttesteinek megvizsgálására nem volt lehetőség, mert elhamvasztották őket..A 40 esetből előbb 19 majd 21 esetben névhez is kötötte a szerek beadását..Vallomása szerint, elsősorban a betegek fájdalmán akart enyhíteni ,de azt is elismerte, tisztában volt azzal, hogy ezek a szerek a szervezetbe jutva a beteg halálát okozhatják. A nyomozók összegyűjtötték a gyanúsított műszakjai alatt elhunyt 44 személy kórlapját, melyek közül nyolcat választott ki ,akik állítása szerint az általa beadott injekcióktól hunytak el. Azt már a nyomozati eljárásban megállapították, hogy cselekményeit nem a családokkal összejátszva, anyagi haszonszerzés céljából követte el..A nyomozati ,később a bírósági eljárásban a bizonyítást megnehezítette, hogy F T vallomását többször módosította, visszavonta ,módosított vallomásai gyökeresen eltértek a korábban előadottaktól..Az Ítélőtábla előtti eljárásban pedig minden korábbi vallomását visszavonta azzal, hogy csak kitalálta ezeket a történeteket.
Fővárosi Bíróság 2002 decemberében hozott ítéletet az ügyben..A vádlottat több emberen elkövetett emberölés kísérletében és négy rendbeli foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetésben mondta ki bűnösnek ,és kilenc év fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte továbbá az ápolói munka végzésétől véglegesen eltiltotta.. A bíróság az emberölés megállapítását a váddal ellentétben, a vádlott beismerő vallomása ellenére sem találta megállapíthatónak, mert nem bizonyosodott be, hogy a súlyos betegségben szenvedő elhunytak a vádlott által beadott injekcióktól haltak meg Az ítélet indoklása szerint, ezekben az esetekben az eutanázia nem jöhetett szóba, mert egy beteg sem kérte tőle, hogy életét rövidítse meg .A vádlott gyakran az orvos vagy a beteg helyébe képzelte magát, és helyettük hozott döntést,de a krónikus hazudozásra való hajlama és eltúlzott empátiája ellenére is tisztában kellett lennie tettének következményeivel
A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla a vádlott büntetését súlyosbította.,és 11 év börtönben letöltendő szabadságvesztésre .ítélte.. .A súlyosabb ítélet kiszabását azzal indokolta, hogy a nővér ezen bűncselekmények elkövetésével az állampolgárok egészségügybe vetett közbizalmát rendítette meg. A beteg ember kiszolgáltatott, bíznia kell ápolóiban .Aki ezzel a bizalommal visszaél a társadalom ellen is vét. Az elítélt a börtönben példás magaviseletet tanúsított és a büntetés kétharmadának letöltése után 2009 júniusában szabadult. Azóta a hétköznapii emberek életét éli,teljesen eltűnt a nyilvánosság elől.
A Fekete Angyal ügy a bűncselekmény felderítése, és az ítélethozatal idején számos reakciót váltott ki a közvéleményből. Az eset nyomán az aktív eutanázia bevezetését is többen szorgalmazták .Más vélemények szerint a vádlott valószínűleg egy kitalált mesét adott elő, ezzel célja az volt, hogy a figyelem középpontjába kerüljön .Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik,ha a gyógyszerek felhasználását rendszeresen és szigorúan ellenőrzi ,nem lett volna lehetősége a bűncselekmény elkövetésére. Jellemző módon egyik munkatársa vette észre,hogy engedély nélkül adott be injekciókat és nem a felettesei.

A fekete ruhás nővér

Fekete ruhás nővér néven vált ismertté S.M..aki elsőként hívta fel a figyelmet a magyar egészségügy katasztrofális helyzetére, vállalva ezzel azt az egzisztenciális kockázatot is hogy elveszti munkáját.
S.M. polgári környezetben nevelkedett. Szülei jó nevű építészek voltak..Egészségügyi Szakközépiskolát végzett, majd a Hittudományi Főiskolát is elvégezte..Pályáját az egészségügyben
folytatta. Csecsemő,gyermek és szakápolóként több kórházban is alkalmazták..2015-ben a Péterfy Sándor utcai kórház koraszülött osztályán dolgozott,ahol az egyik munkanapon fekete ruhában jelent meg ezzel az öltözettel az egészségügy gyászos helyzetére, továbbá arra akarta felhívni a figyelmet. ,hogy a nővérek milyen méltatlan körülmények között végzik munkájukat .Felkérte ezért az egészségügyben dolgozó nővéreket, hogy tiltakozásul 2015. áprilisban két hétvégén fekete ruhában vegyék fel a munkát .Felhívását követően fekete ruhás tüntetési hullám vette kezdetét a kórházakban,melyet a Független Egészségügyi Szakszervezet is támogatott. Szolidaritási mozgalmukhoz az összes hazai intézményben dolgozó ápolók és orvosok is csatlakoztak. Az Országgyűlés április 20-i ülésén mikor az egészségügyi államtitkár előterjesztésében az egészségügy helyzetét tárgyalták több ellenzéki képviselő fekete ruhában jelent meg. Április 25-én a Normafánál gyülekeztek a fekete ruhás ápolók és a szimpatizánsok ahonnan rendőri felvezetéssel a Köztársasági Elnök rezidenciájához vonultak, ott megállították őket,S.M. beszédet mondott,majd elvonultak. Május 12-én újabb felhívására a tömeg a Kossuth térre vonult,ahol petíciót adtak át a parlamenti képviselőknek. .Májusban el is kezdődtek az egyeztetések,de csak részleges eredményt értek el, a petíció több felvetésével kapcsolatban az érdemi tárgyalást elnapolták..
Augusztus 10-én Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara etikai eljárást indított S.M ellen mert nyilatkozataival megszegte az Etikai Kódex előírásait..Ezt a döntést olyan tiltakozáshullám követte, melynek hatására az eljárást megszüntették.. S.M azonban már nem akart a Kamara tagja maradni lemondott, és szakápolóként dolgozott tovább. Önkéntes vállalását azonban nem adta fel. . Szeptember 2-án reggel több társával együtt flasmobot szerveztek és molinókkal lezárták az Erzsébet hidat. A közlekedés akadályozásáért a szabálysértési hatóság pénzbírság megfizetésére kötelezte, melyet közmunkával váltott ki…2016 január. 12-én nyílt levélben fordult a Miniszterelnökhöz kérve,hogy csatlakozzék mozgalmukhoz támogassa őket ,érdemi válasza azonban elmaradt.
Bár ezt követően még több tüntetést szervezett, hogy felrázza a közvéleményt és megmozdítsa az állóvizet, de ereje fogyott, csalódottsága egyre nőtt. Pedig önzetlen munkáját több díjjal is elismerték (Respekt Díj, az Év embere Díj ,Magyar Civil Becsületrend)
2017. február 8-án öngyilkosságot kísérelt meg majd teljesen visszavonult. Úgy érezte mozgalma nem érte el azt a célt amit kitűztek Munkatársai kihátráltak mögüle, a részleges béremelés megosztotta őket .Nem tudta elfogadni a hatalom közönyét, a politikai játszmákat sem. Alakja azonban ikonná vált. A nővérek munkájának elismerésért, és a tisztességes betegellátásért emelte fel szavát, mozgalma nem volt hiábavaló ,mert felhívta a figyelmet a problémákra..Az egészségügyben a helyzet azóta nem sokat változott ,csak részleges eredmények születtek. Hiába a beharangozott átszervezések, a modern gépek beszerzése, ha nincs aki működtesse őket. Sürgős intézkedésre lenne szükség az utolsó előtti órában vagyunk.

Szólj hozzá!