Téltemető
Maskarák és Dorottyák, áll már a bál,
járatják a bolondját, reggelig tart a tánc.
Pattog a szikra, kiszebábot átkarolja
lángja, ujjongó táncban, ég a ruhája.
A téltemetőben, nagy a zsivaj lárma,
kergetik a telet dobbal és kolomppal.
Arra van a tavasz amerre a füst száll,
ibolyaszemét lehunyja, ily kaland után,
nemsokára gyöngyruhája meghálálja,
hogy ily szépen hívtátok a maskarába.
Kedves Horla!
Szerencsére még vannak városok ahol őrzik a hagyományt.
Szeretettel üdvözöllek: Ica
Kedves Zsófi!
Mohácson igen régen voltam, úgy 30 éve néztük meg a busujárókat. Talán 3 éve vetett a sorsom újra Mohácsra. Voltam a múzeumban, nagyon tetszett!
Kaposváron Csokonai Dorottyája vonul fel minden évben. (itt lakom)
Köszönöm, hogy olvastad.(f)
Ölellek szeretettel: Ica
sajnos rengeteg népszokás "megy ki a divatból", a Téltemető is ilyen.
És az új "népszokások" nem annyira szimpatikusak, inkább pénz központúak 🙁
És ez mind a mi, és a jövő nemzedék vesztesége!
Szép versedhez gratulálok! (f)
Élethű a téltemetőd drága Ica. A mohácsi téltemetőt látni soraid között.
Eleven képek, hagyománytisztelőek.
Szeretettel grat. Zsófi.
Köszönöm (l)-ből kedves Lajos, hogy itt jártál nálam.
Üdvözöllek szeretettel: Ica
Kedves Keni!
Sajnos ma a hóesés megzavarta a Dorottya felvonulását. Tegnap este Csokonai tiszteletése a Karnyóné bohózatát láttam remek rendezésben.
Örülök, hogy nálatok is lesz "maszka bál" Érezd jól magad!:]
Köszönöm a gratulációdat a versemnél.(f)
Ölellek szeretettel: Ica
Kedves Ica, téltemetésedhez szeretettel gratulálok, Lajos.(f)
K[b][color=#cc0099]edves Icukám !
Most népi hagyományaink közül Te a Dorottya naphoz kötődő, busójárási téltemető, farsangi versedet olvashattuk, mely táncba és mulatságba hív, és amelyet én szeretettel fogadtam, mert itt az Otthonban mi is tarunk farsangi maskarás ünnepséget egy jó vacsorával és utána tánccal egybekötve !
Nagyszerű versed magával ragadott !
Gratula !
– keni -[/color][/b]
Köszönöm drága [b]Rózsika, Rózsa Rzsike István[/b] a kedves gratulációkat.(f)
Szeretettel: Ica
Hello kedves Ica !
Gratulálok a "Téltemetö " farsangi maskarás jókedvéhez . Tetszett. Szép estét neked kedves Ica .üdv shf/Istvan
[b][i][center]Jó kis farsangi hagulatot hoztál Ica.Grat:Rzsike[/center][/i][/b]
Nagy tetszéssel olvastam tél-űző, népi hagyományt idéző versedet. Rózsa
Drága Ica!
Nagyon szép, hangulatos vers, gratulálok!
Ölellek szeretettel: Rózsa:)
Kedves Kitti!
Neked is írhattam volna, amit Etának.
Sajnos nem tudom, eltudunk-e menni, mert szakad az eső.:@
Este lesz egy ingyenes előadás. Csokonai Karnyóné című bohózatát nézzük meg.
Köszönöm a kedves gratulációdat.
Szeretettel: Ica
Kedves Eta!
Sajnos már csak városokban tartják ezt a hagyományt és őrzik, mint Mohácson a busu járás. Nálunk Kaposváron minden évben a Dorottya bál előtt a felvonulás (éppen ma lesz.) Csokonai tiszteletére, aki kötődött a "sötét somogyhoz" 🙂
Köszönöm, hogy meglátogattál.
Szeretettel: Ica
Kedves Rita!
Az igaz, hogy nem volt tél, de a hagyomány él.:)
Szeretettel: Ica
Köszönöm drága Babu, hogy olvastad.(f)
Szeretettel láttalak: Ica
Kiváló téltemetős versed ritka, ma már szinte elfeledett babonáról szól. Szinte látom a máglyát és a kiszebábon csüngő cetliket, amiken különféle dolgok szerepelnek felírva, a szerint, ki mit kíván a tűz martalékává tenni. Hallom a zajokat, a dobot, a tánclépések dobbanó-koppanó ritmusát és a kiabálást, amivel a tél ártó szellemeit űzik. Ragyogó felelevenítése ez a vers a régesrégi népszokásnak!
Befejezése szép lírai képpel zárul. Remek vers Ica, gratulálok!
Régi emlékeket idéztél bennem kedves Ica! 🙂
"A téltemetőben, nagy a zsivaj lárma,"
– és ez olyan jó volt.
Szólt a zene, dobbant a láb futott a tél, jött a tavasz.
Drága Ica.
Kedves versedet szeretettel olvastam !
Szépséges szavaid szivet simogatóak.(l)
Szeretttel….Babu(f)