Téltemető

Téltemető

Maskarák és Dorottyák, áll már a bál,
járatják a bolondját, reggelig tart a tánc.
Pattog a szikra, kiszebábot átkarolja
lángja, ujjongó táncban, ég a ruhája.
A téltemetőben, nagy a zsivaj lárma,
kergetik a telet dobbal és kolomppal.
Arra van a tavasz amerre a füst száll,
ibolyaszemét lehunyja, ily kaland után,
nemsokára gyöngyruhája meghálálja,
hogy ily szépen hívtátok a maskarába.

“Téltemető” bejegyzéshez 20 hozzászólás

  1. Kedves Zsófi!
    Mohácson igen régen voltam, úgy 30 éve néztük meg a busujárókat. Talán 3 éve vetett a sorsom újra Mohácsra. Voltam a múzeumban, nagyon tetszett!
    Kaposváron Csokonai Dorottyája vonul fel minden évben. (itt lakom)
    Köszönöm, hogy olvastad.(f)
    Ölellek szeretettel: Ica

  2. sajnos rengeteg népszokás "megy ki a divatból", a Téltemető is ilyen.
    És az új "népszokások" nem annyira szimpatikusak, inkább pénz központúak 🙁
    És ez mind a mi, és a jövő nemzedék vesztesége!

    Szép versedhez gratulálok! (f)

  3. Kedves Keni!

    Sajnos ma a hóesés megzavarta a Dorottya felvonulását. Tegnap este Csokonai tiszteletése a Karnyóné bohózatát láttam remek rendezésben.
    Örülök, hogy nálatok is lesz "maszka bál" Érezd jól magad!:]
    Köszönöm a gratulációdat a versemnél.(f)

    Ölellek szeretettel: Ica

  4. K[b][color=#cc0099]edves Icukám !

    Most népi hagyományaink közül Te a Dorottya naphoz kötődő, busójárási téltemető, farsangi versedet olvashattuk, mely táncba és mulatságba hív, és amelyet én szeretettel fogadtam, mert itt az Otthonban mi is tarunk farsangi maskarás ünnepséget egy jó vacsorával és utána tánccal egybekötve !

    Nagyszerű versed magával ragadott !

    Gratula !

    – keni -[/color][/b]

  5. Kedves Kitti!

    Neked is írhattam volna, amit Etának.
    Sajnos nem tudom, eltudunk-e menni, mert szakad az eső.:@
    Este lesz egy ingyenes előadás. Csokonai Karnyóné című bohózatát nézzük meg.
    Köszönöm a kedves gratulációdat.
    Szeretettel: Ica

  6. Kedves Eta!

    Sajnos már csak városokban tartják ezt a hagyományt és őrzik, mint Mohácson a busu járás. Nálunk Kaposváron minden évben a Dorottya bál előtt a felvonulás (éppen ma lesz.) Csokonai tiszteletére, aki kötődött a "sötét somogyhoz" 🙂
    Köszönöm, hogy meglátogattál.
    Szeretettel: Ica

  7. Kiváló téltemetős versed ritka, ma már szinte elfeledett babonáról szól. Szinte látom a máglyát és a kiszebábon csüngő cetliket, amiken különféle dolgok szerepelnek felírva, a szerint, ki mit kíván a tűz martalékává tenni. Hallom a zajokat, a dobot, a tánclépések dobbanó-koppanó ritmusát és a kiabálást, amivel a tél ártó szellemeit űzik. Ragyogó felelevenítése ez a vers a régesrégi népszokásnak!
    Befejezése szép lírai képpel zárul. Remek vers Ica, gratulálok!

  8. Régi emlékeket idéztél bennem kedves Ica! 🙂
    "A téltemetőben, nagy a zsivaj lárma,"
    – és ez olyan jó volt.
    Szólt a zene, dobbant a láb futott a tél, jött a tavasz.

Szólj hozzá!